Fatwa wciąż obowiązuje. Irańskie media dokładają się do nagrody za zabicie Salmana Rushdiego

22 lutego 2016

rushdie-iranskie-media
W Iranie przypomniano o wciąż obowiązującej fatwie wydanej na autora „Szatańskich wersetów” w 1989 roku. Tamtejsze media zobowiązały się do wypłacenia dodatkowej nagrody za zabicie pisarza w wysokości 600 tysięcy dolarów.

Irańska państwowa agencja prasowa Fars News Agency donosi, że 40 irańskich mediów państwowych wspólnie zaoferowało 600 tysięcy dolarów nagrody za śmierć Salmana Rushdiego. Agencja ta jest związana z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej i sama przeznaczyła na ten cel 30 tysięcy dolarów, stając się jednym z największych fundatorów nagrody.

Cała sprawa zbiegła się z rocznicą ogłoszenia fatwy przez ajatollaha Chomeiniego. Miało to miejsce 15 lutego 1989 roku. Duchowy i polityczny przywódca Iranu wydał wtedy wyrok śmierci na pisarza oraz wszystkie osoby zaangażowane w publikację „Szatańskich wersetów”. Obiecał też nagrodę w wysokości blisko 3 milionów dolarów temu, kto zabije Rushdiego.

Na skutek tego obwieszczenia podłożono bomby pod księgarnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które rozpowszechniały powieść. Przed swoim biurem na Uniwersytecie Tsukuba został zasztyletowany japoński tłumacz „Szatańskich wersetów”, Hitoshi Igarashi. Włoskiego tłumacza Ettore Capriola zraniono podczas ataku w jego mieszkaniu w Mediolanie, zaś norweski wydawca ledwo uszedł z życiem, kiedy dosięgły go trzy strzały przed jego domem w Oslo.

Rushdie przez wiele lat był pilnowany przez policję i żył w ukryciu, co opisał w autobiografii „Joseph Anton”. W ostatnich latach czuł się o wiele bezpieczniej, dużo częściej pojawiał się publicznie. Wprawdzie prezydent Iranu, Mohammad Chatami, powiedział w 1998 roku o końcu groźby pod adresem pisarza, ale nikt nigdy fatwy oficjalnie nie zniósł, bo może to uczynić jedynie ta osoba, która ją nałożyła. Tymczasem Chomeini zmarł kilka miesięcy po wydaniu wyroku na pisarza, zaś jego następca, ajatollah Ali Chamenei, powiedział w 2005 roku, że fatwa wciąż obowiązuje. Cztery lata temu 15 Khordad Foundation, irańska organizacja religijna dowodzona przez ajatollaha Hassana Saneiiego podwyższyła nagrodę o pół miliona dolarów. Wówczas Rushdie za bardzo się tym nie przejął, twierdząc, że inspiratorem nowej nagonki był „w zasadzie jeden kapłan w Iranie, który chciał trafić na nagłówki gazet”. Nie wiadomo jeszcze, czy najnowsze informacje napływające z irańskich mediów uznał za realne zagrożenie.

[aw]
fot. Kiersten Chou
źródło: Independent

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy