Fatwa Salmana Rushdiego tematem irańskiej gry wideo

27 czerwca 2012


Fatwa nałożona na pisarza Salmana Rushdiego przed 23 laty przez ajatollaha Chomeiniego stała się tematem irańskiej gry komputerowej, której celem ma być przekazanie kolejnym pokoleniom informacji o „grzechu” pisarza.

„Stresujące życie Salmana Rushdiego oraz wdrożenie jego wyroku” – taki tytuł będzie nosiła gra tworzona przez Islamskie Stowarzyszenie Studentów, czyli finansowaną przez rząd organizację, która w tym tygodniu ogłosiła, że wstępna faza produkcji została ukończona.

Wiadomość na temat gry pojawiła się na organizowanej w Teheranie Drugiej Międzynarodowej Wystawie Gier Komputerowych. „Organizatorzy postrzegają to wydarzenie jako okazję do przedstawiania irańskiej kultury, wartości i islamskiej tożsamości oraz jako sposób na zaprezentowanie irańskich produktów międzynarodowym projektantom gier i producentom” – powiedziano na anglojęzycznym kanale telewizji państwowej „Press TV”.

Trzy lata temu Stowarzyszenie Studentów i narodowa irańska fundacja ds. gier komputerowych poprosiła studentów z całego kraju o napisanie scenariuszy do gier, z których wybrano trzy najlepsze do realizacji. Jednak prace nad „Stresującym życiem Salmana Rushdiego” wciąż się przeciągają.

Szef stowarzyszenia studentów, Ahmad Khalili, powiedział agencji informacyjnej „The Fars”, że produkcja gry przedłuża się z powodu kłopotów technicznych. „Zazwyczaj nie mamy żadnych problemów ze wstępnymi pomysłami (na gry komputerowe), ale kiedy dochodzimy do produkcji – pojawiają się opóźnienia” – powiedział.

Nie ujawniono zbyt wielu szczegółów na temat gry, jednakże tytuł sugeruje, iż gracze będą poproszeni o wykonanie fatwy ogłoszonej przez Chomeiniego, czyli zabicie pisarza.

Irańskie władze narzekały w ostatnich latach, że „wrogowie” obrali sobie za cel ich kraj w „delikatnej i kulturowej wojnie”, posługując się kanałami satelitarnymi, zachodnimi powieściami, hollywoodzkimi filmami i grami komputerowymi. Również zachodnie fryzury i elementy garderoby zostały uznane za część „kulturowej inwazji”. Mohammad-taqi Fakhrian ze Stowarzyszenia Studentów wyznał, że produkowanie gier komputerowych stało się jednym ze sposobów na walkę w kulturowej wojnie przeciwko Iranowi. „Czuliśmy, że powinniśmy znaleźć sposób, aby zaprezentować naszemu trzeciemu i czwartemu pokoleniu fatwę przeciwko Salmanowi Rushdiemu i podkreślić jej znaczenie” – powiedział w rozmowie z irańską agencją prasową Mehr.

W lutym 1989 roku ajatollah Chomeini określił powieść Rushdiego „Szatańskie Wersety” jako „bluźnierstwo o Islamie”. Ogłoszona na antenie państwowego radia fatwa, skazująca na śmierć wszystkich związanych z publikacją książki, wzbudziła międzynarodowe kontrowersje, a Wielka Brytania wstrzymała dyplomatyczne stosunki z Iranem na całe lata. Rushdie zaczął się ukrywać i otrzymał policyjną ochronę. Co ciekawe, jedna z wcześniejszych powieści pisarza, „Dzieci Północy”, była wychwalana przez irański rząd, a jej tłumaczenie na farsi okrzyknięte nawet książką roku.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy