Fani Jane Austen pobili rekord świata w ilości osób przebranych w stroje regencyjne

15 września 2014

rekord-jane-austen
Podczas Festiwalu Jane Austen, który jak co roku rozpoczął się w miejscowości Bath w hrabstwie Somerset (Anglia), wielbiciele pisarki ustanowili nowy rekord świata w liczbie osób przebranych w jednym miejscu w stroje regencyjne.

Łącznie 550 mężczyzn, kobiet i dzieci z całego świata spotkało się w sali balowej w Bath, w której pomiędzy 1801 a 1806 rokiem pojawiała się Jane Austen i gdzie bawili się bohaterowie jej dwóch wydanych pośmiertnie powieści, „Opactwo Northanger” i „Perswazje”. Aby ustanowić rekord, uczestnicy musieli przez minimum pięć minut pozostać w pomieszczeniu w pełnym stroju regencyjnym ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami.

Bicie rekordu jest jednym z punktów Festiwalu Jane Austen, jaki odbywa się w Bath od czternastu lat. Przez najbliższy tydzień wielbiciele pisarki będą brać udział w wykładach, odczytach, przedstawieniach i wielu innych atrakcjach związanych z jej twórczością. Pierwszy rekord ustanowiono na festiwalu w Bath pięć lat temu, wówczas w sali balowej zebrało się 409 osób. W lipcu 2014 roku rekord ten został jednak pobity przez uczestników podobnego festiwalu dedykowanego pisarce, który organizowany jest w Greater Louisville w USA. Anglicy poczuli się więc w obowiązku odzyskać miano rekordzistów, zanim jeszcze Księga Rekordów Guinnessa zdążyła zatwierdzić poprzedni wynik.

Po ustanowieniu rekordu kobiety przyodziane w najlepsze koronki i długie suknie oraz mężczyźni w mundurach wojskowych lub eleganckich frakach paradowali ulicami Bath, świętując rozpoczęcie festiwalu, który uchodzi za największą atrakcję turystyczną miasta.

[am]
fot. FB/Jane Austen Center

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy