Fan Tolkiena chce stworzyć polską wioskę hobbitów na Kaszubach

12 czerwca 2017


W naszym nadwiślańskim kraju już niedługo może pojawić się wioska hobbitów – polskie Shire. A wszystko za sprawą jednego człowieka, który chce urzeczywistnić swoje marzenie.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Paweł Sokol. Jak sam pisze: „Od ponad 15 lat marzyłem o stworzeniu raju na ziemi rodem z Tolkienowskiego świata Śródziemia. Krainy spokoju i szczęścia, gdzie każdy zmęczony życiem w cywilizacji będzie mógł przyjechać i oderwać się choć na chwilę od trosk tego świata”.

Polskie Shire ma powstać na terenie Kaszub. Właścicielowi gruntu zależy na tym, aby miejsce przywodziło na myśl świat wymyślony przez Tolkiena, a także odpowiadało ekranizacji Petera Jacksona. „Domki będą dostosowane oczywiście do rozmiarów ludzi. Rok temu za całe oszczędności rodzinne kupiłem dużą działkę na Kaszubach spełniającą wymogi, jakie sobie założyłem. Pagórki, lasy, jeziora, zero sąsiadów za płotem. Rozpocząłem przygotowania pod budowę pierwszej norki Hobbita. Oczyściłem staw, zrobiłem wykop pod pierwszą chatkę, uzyskałem warunki zabudowy etc.” – wyjaśnia.

Paweł Sokol chce stworzyć miejsce, które będzie służyło  wszystkim ceniącym sobie niezwykły świat z kart klasyki literatury fantasy, a także spokój i ciszę. Pomóc ma mu w tym zbiórka pieniężna organizowana na portalu Pomagam.pl. Celem zbiórki jest uzbieranie funduszy na materiały budowlane (drewno konstrukcyjne, słomę, glinę, materiały izolacyjne i elementy wykończeniowe) niezbędne do budowy pierwszego domku. „Dzięki tej zbiórce uda mi się zrobić milowy krok do przodu i jeszcze w te wakacje ruszę z budową. Zamierzam zdążyć przed zimą, aby już jakiś szczęśliwiec mógł się grzać przy kominku w przytulnej norce hobbiciej”.

Budowniczy polskiego Shire zapewnia, że „na jednym domku się nie skończy”. Docelowo chciałby postawić 5 norek hobbitów i 4 elfie domki na drzewach.

Wizualizację pierwszych norek hobbitów na Kaszubach możecie zobaczyć poniżej:

[mw]
fot. główna: Hobbiton/Nowa Zelandia

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy