Etgar Keret zamieszka w najwęższym domu na świecie

19 października 2012


Izraelski pisarz Etgar Keret będzie pierwszym lokatorem w najwęższym budynku na świecie, którego uroczyste otwarcie odbędzie się jutro w Warszawie.

Mierzący w najwęższym miejscu 72 cm, w najszerszym – 122 cm szerokości dom, a właściwie instalacja artystyczna, skonstruowany został na skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Żelaznej, w miejscu, w którym stykają się dwie różne koncepcje architektoniczne, pochodzące z dwóch jakże odmiennych epok. Pierwszy budynek to kamienica stanowiąca fragment pozostałości przedwojennego miasta, drugi zaś to punktowiec spółdzielczy.

„Dom zostanie wyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy, od wycieraczki, po lodówkę” – wyjaśnia pomysłodawca instalacji, architekt Jakub Szczęsny. „Oczywiście, wyposażenie podyktowane jest skalą budynku – za wycieraczkę posłuży ostatni stopień schodów, a miniaturowa lodówka pomieści tylko kilka napojów. Będzie też miniaturowa łazienka, miniaturowe posłanie, miniaturowe szambo. Wszystko będzie spełniać swoje funkcje.”

Ambasadorem projektu jest izraelski autor opowiadań Etgar Keret. Na zaproszenie pisarza do Polski przyjeżdżać będą artyści z całego świata, aby spędzać w budynku kilka godzin dziennie, pracując i zapraszając wybranych poprzez loterię internetową na dyskusje, prezentacje, warsztaty i odczyty. Dom ma stworzyć nie tylko warunki do pracy twórczej, ale również stać się znaczącą platformą wymiany intelektualnej w Polsce.

Dla Kereta taki pomysł to forma symbolicznego powrotu do miasta, w którym poznali się jego rodzice. „Rodzina mojej matki miała w Warszawie dom przeszło 70 lat temu” – powiedział podczas piątkowej konferencji w klubokawiarni Chłodna. „Kiedy zaczęto tłumaczyć moje książki na języki obce, największy sukces odniosły one w Polsce i w Niemczech. Mama nie wróciła nigdy do Polski, ale powodzenie mojej twórczości w kraju, gdzie się urodziła, jest dla niej ważne.”

Keret dokona uroczystego otwarcia budynku jutro o godzinie 12.00. Następnie zostanie pierwszym lokatorem, który spędzi w nim noc. W niedzielne południe jedna osoba wyłoniona spośród nadesłanych zgłoszeń będzie miała okazję spotkać się z pisarzem w jego domu na wspólne czytanie opowiadań.

Dom Kereta, bo tak nazywa się instalacja, postoi przynajmniej przez 4 lata, co związane jest z rokiem Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu w 2016 roku.

Poniżej możecie zobaczyć przekrój Domu Kereta wg projektu Jakuba Szczęsnego:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy