Erotyki i kryminały największymi zeszłorocznymi bestsellerami książkowymi na Empik.com

12 stycznia 2016

top-ksiazki-2015-empik
Empik.com opublikował listę najlepiej sprzedających się książek 2015 roku. Co lubili czytać klienci sieci w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Jak się okazuje, największym powodzeniem cieszyły się erotyka i kryminały.

Najczęściej kupowaną książką 2015 roku w Empik.com był „Grey. Pięćdziesiąt twarzy oczami Christiana”. Tym razem dobrze wszystkim już znana historia została opowiedziana z męskiej perspektywy, a panie znów rozkochały się w niegrzecznym Chrystianie. Z przyjemnością sięgały nie tylko po najnowszą powieść E. L. James, ale i wracały do całej trylogii o Greyu. Popularność zyskiwały również inne książki z nurtu literatury erotycznej („Dotyk Crossa”) i romantycznej („Wróć, jeśli pamiętasz”).

Na drugim miejscu uplasował się brytyjski thriller psychologiczny „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. To światowy bestseller, do którego wykupiono już prawa do ekranizacji. Wybór tej powieści dowodzi, że czytelnicy Empiku lubią rozwiązywać mroczne tajemnice zabójstw. Dlatego też zaraz za „Dziewczyną z pociągu” uplasowała się Camilla Läckberg ? królowa skandynawskich kryminałów. Najczęściej wybierano jej świąteczną powieść „Zamieć śnieżna i woń migdałów”, ale dużą popularnością cieszył się także „Pogromca lwów”. Na szczycie najlepiej sprzedających się książek znalazło się też „Co nas nie zabije”, czyli interesujący przypadek kontynuowania sagi „Millennium” (zmarłego już Stiega Larssona) przez innego autora.

Warto jednak podkreślić, że czytelnikom podobały się także rodzime kryminały autorstwa Katarzyny Bondy czy Zygmunta Miłoszewskiego. Z polskich tytułów chętnie sięgali też po książki z cyklu docu crime, których rok 2015 przyniósł sporo. Klienci Empiku licznie odkrywali sekrety polityków („Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”), mafii („Masa o porachunkach polskiej mafii”) oraz policjantów („Złe psy”).

Sporym wzięciem, jak zawsze, cieszyły się pozycje kulinarne („Jadłonomia”, „Moje wypieki”) i poradniki („Ukryte terapie”, „Magia sprzątania”, „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały”). Nowym trend na rynku ustanowiły książki kreatywne („To nie książka”) i? kolorowanki, które wspinały się na szczyty bestsellerów na równi z powieściami. Najpopularniejszą interaktywną książką dla dzieci okazało się „Naciśnij mnie”. Klienci Empiku coraz liczniej czytają też porady blogerów. Czołowe postacie Internetu (np. Kasia Tusk, Red Lipstick Monster) wydały w tym roku swoje pierwsze książki, które szybko odniosły sprzedażowy sukces.

Miniony rok był wyjątkowo inspirujący dla wielkich pisarzy ? otrzymaliśmy nowe książki od m.in. Kinga, Houellebecqa, Murakamiego, Pamuka. Wszystkie one też królowały na półkach Empiku, żadna jednak nie znalazła się w piątce najpopularniejszych pozycji. Podobnie rzecz się miała z polityczno-społecznymi i wojennymi reportażami laureatki literackiego Nobla ? Swietłany Aleksijewicz i „Księgami Jakubowymi” laureatki Nike, Olgi Tokarczuk.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy