Éric-Emmanuel Schmitt i Virginie Despentes nowymi członkami jury Nagrody Goncourtów

12 stycznia 2016

nowi-jurorzy-goncourtow-2016
Éric-Emmanuel Schmitt i Virginie Despentes zostali nowymi członkami jury Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowej francuskiej nagrody literackiej. Akademia Goncourtów zgodnie ze swą tradycją wybrała ich jednogłośnie.

Éric-Emmanuel Schmitt studiował filozofię na prestiżowej uczelni École Normale Supérieure, uważanej za kuźnię francuskiej elity intelektualnej. Jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. Tylko w Polsce sprzedało się ponad 1,3 miliona egzemplarzy książek Schmitta. Autor sam jest laureatem Nagrody Goncourtów, ale jedynie w dużo mniej znaczącej kategorii „opowiadanie” (otrzymał ją w 2010 roku za „Koncert ku pamięci Anioła” ze zbioru „Trucicielka”). W kapitule Goncourtów pisarz zastąpił 95-letnią Edmonde Charles-Roux, która zdecydowała się przejść na emeryturę z powodów zdrowotnych.

Virginie Despentes to jedna z najwyrazistszych współczesnych autorek francuskich, bezpruderyjna i odważna, silnie zaangażowana w sprawy kobiet. W młodości pracowała jako sprzedawczyni w dziale książek oraz prostytutka, teraz słynie ze śmiałych książek, które przynoszą jej uznanie na całym świecie. W kapitule zajęła miejsce 75-letniego Regisa Debraya, który ogłosił swoją rezygnację w listopadzie, powołując się na wiek i inne obowiązki zawodowe. Jurorzy przyznający Nagrodę Goncourtów nie mogą zasiadać w kapitułach innych nagród, dlatego Despentes musiała zrezygnować z jurorowania w nagrodzie Femina. Jak przyznaje, nie zastanawiała się długo. „To doświadczenie, którego nie można odmówić” – powiedziała.

Nagroda Goncourtów przyznawana jest corocznie autorowi najlepszego francuskiego utworu prozatorskiego (zwykle są to powieści). Nazywana bywa małym Noblem. Akademia Goncourtów odpowiedzialna za wybór laureata składa się z 10 członków. Przewodniczym kapituły od 2014 roku jest Bernard Pivot.

[am]
fot. ActuaLitté, Georges Biard

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy