Empik wycofuje ze sprzedaży rosyjskie i białoruskie produkty. Czy to oznacza, że znikną również niektóre książki?

2 marca 2022

Sieć salonów Empik ogłosiła, że wycofuje ze sprzedaży produkty rosyjskie i białoruskie. Jak decyzja ta ma się do asortymentu książek dostępnego w ofercie sklepów?

„W trybie natychmiastowym zdejmujemy z fizycznych i wirtualnych półek produkty pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego – w sumie kilka tysięcy artykułów, identyfikowanych po kodzie EAN. To kolejny krok, obok wsparcia SOS Wioski Dziecięce, poprzez który wyrażamy naszą pełną solidarność z Ukrainą” – napisano w krótkim komunikacie udostępnionym w mediach społecznościowych.

Decyzja nie obejmuje więc literatury ani innych dzieł wydanych w Polsce przez polskie wydawnictwa. Nie znikną książki Dostojewskiego, Tołstoja czy Czechowa. Jak wyjaśnia rzeczniczka Empiku Monika Marianowicz, chodzi o produkty z takich kategorii, jak zabawki, zdrowie i uroda, delikatesy czy artykuły papiernicze.

Empik to już kolejna sieć handlowa, która dołączyła do bojkotu gospodarczego Rosji i Białorusi. Wcześniej podobny krok uczyniły m.in. Biedronka, Carrefour, Lidl i Rossmann. Firmy tłumaczą swoje decyzje tym, że nie chcą w żaden sposób wspierać producentów, których podatki trafią do budżetów ich państw i mogą być wykorzystane na cele związane z atakiem na Ukrainę. Od niedawna bojkot obejmuje również Białoruś, ponieważ reżim Łukaszenki jawnie przyłączył się do agresji.

[am]
fot. Empik

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy