Emmanuel Carrère uhonorowany Nagrodą Księżnej Asturii. Wiemy, kiedy ukaże się w Polsce jego najnowsza książka

14 czerwca 2021

Francuski pisarz Emmanuel Carrère otrzymał Nagrodę Księżnej Asturii – prestiżowe wyróżnienie przyznawane w Hiszpanii za znaczące osiągnięcia w kilku dziedzinach, w tym twórcom literatury. Przy okazji tej wiadomości Wydawnictwo Literackie podzieliło się z czytelnikami informacją o zapowiadanej premierze najnowszej książki pisarza, zatytułowanej „Joga”.

Carrère został doceniony za „dzieło bardzo osobiste, tworzące nową przestrzeń ekspresji, w której zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją”. Według przewodniczącego kapituły i dyrektora Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, Santiago Muñoza Machady, francuski pisarz maluje „przenikliwy portret współczesnego społeczeństwa” i „wywarł znaczący wpływ na współczesną literaturę”.

Nagrody Księżnej Asturii są przyznawane w Hiszpanii dorocznie od 1981 roku za osiągnięcia w ośmiu dziedzinach, w tym w literaturze. Nazywane „hiszpańskim Noblem” należą do najważniejszych wyróżnień w świecie hiszpańskojęzycznym. Ceremonii wręczenia nagrody przewodniczy król Hiszpanii Filip VI Burbon. Oprócz gratyfikacji finansowej laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane przez Joana Miró. W gronie laureatów w historii tej nagrody znaleźli się m.in. Mario Vargas Llosa, Carlos Fuentes, Doris Lessing, Margaret Atwood, Leonard Cohen, John Banville, Philip Roth, Paul Auster, Amos Oz, Richard Fort, Susan Sontag, Ismail Kadare, Ryszard Kapuściński i Adam Zagajewski.

Nakładem Wydawnictwa Literackiego, które jest wyłącznym wydawcą książek Emmanuela Carrère’a w Polsce, ukazały się już „Limonow”, „Wąsy”, „Nie moje życie”, „Królestwo”, „Przeciwnik” i „Dobrze jest mieć dokąd pójść”. Najnowszą książkę autora, „Jogę”, przeczytamy we wrześniu. Określana jako „autobiografia psychiatryczna” pod względem poszukiwań duchowych autora stanowi swoistą kontynuację wydanego siedem lat temu monumentalnego „Królestwa”.

[am]
fot. Librairie Du Globe/YouTube

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy