Emerytowany uczony odnalazł ponad 50 nieznanych wcześniej wierszy Rudyarda Kiplinga

27 lutego 2013


Thomas Pinney, emerytowany profesor angielskiego na Uniwersytecie w Kalifornii, odkrył w kilku różnych lokalizacjach dziesiątki nieznanych wcześniej wierszy poety i pisarza Rudyarda Kiplinga.

Wiersze znajdowały się m.in. w rodzinnych papierach Noblisty. Na część z nich natrafiono także podczas remontu starego domu na Manhattanie oraz w archiwach założyciela brytyjskiego przedsiębiorstwa żeglugowego Cunard Line.

Odnalezione utwory dają interesujący wgląd w ewolucję poglądów autora „Księgi Dżungli”, uważanego powszechnie za gorliwego orędownika brytyjskiego imperializmu. W jednym z utworów Kipling, którego syn zginął podczas pierwszej wojny światowej w trakcie bitwy pod Loos w 1915 roku, żałował swojego wcześniejszego entuzjazmu dla tego konfliktu. „Jeśli ktokolwiek spyta, czemuśmy zginęli / powiedz im: ponieważ nasi ojcowie łżeli” – pisał w „Epitafiach z wojny”.

Inny z wierszy, zatytułowany „Prasa”, zapowiadał współczesną nadmierną ciekawość mediów: „Kierujesz się jakimiś zasadami? / Czy twój talent się wypalił? / To twoja żona? Jak ma na imię? / A zarabia ona ile?”.

„Kipling długo był zaniedbywany przez badaczy prawdopodobnie z powodów politycznych” ? wyjaśnił Pinney. „Jego teksty nigdy nie były właściwie przestudiowane, ale teraz zaczyna się to zmieniać.”

Odnalezione wiersza znalazły się w opublikowanej właśnie przez wydawnictwo Uniwersytetu w Cambridge pełnej edycji poezji Kiplinga zebranej w trzech tomach o łącznej objętości 2480 stron.

Tematy: ,

Kategoria: newsy