banner ad

Elmore Leonard nie żyje

20 sierpnia 2013

Elmore Leonard nie żyje
Elmore Leonard, jeden z najwybitniejszych amerykańskich autorów powieści kryminalno-sensacyjnych i westernów, nazywany często „Dickensem Detroit”, zmarł dzisiaj o 7:15 rano w swoim domu w Bloomfield Village. Miał 87 lat.

Jak podano na oficjalnym profilu na Facebooku, śmierć nastąpiła w wyniku komplikacji po udarze mózgu, jaki Leonard przeszedł na przełomie lipca i sierpnia. Jeszcze niedawno pisarz przechodził rekonwalescencję w szpitalu w Detroit, rodzina zaś wyrażała „ostrożny optymizm” co do poprawy jego stanu zdrowia.

Chociaż w Polsce twórczość Leonarda nie cieszyła się zbyt dużym zainteresowaniem wydawców i czytelników (na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat opublikowano zaledwie 8 spośród 45 napisanych przez niego powieści oraz kilka opowiadań rozproszonych w antologiach), w Stanach uchodził za wybitnego specjalistę od powieści w stylu miejski noir oraz twórcę klasycznych westernów. W zeszłym roku uznano go za drugiego po Stephenie Kingu najbardziej wpływowego żyjącego pisarza w Hollywood.

Tak wysoka pozycja pisarza nie powinna nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę liczby : na podstawie utworów Leonarda powstało 20 produkcji kinowych (w tym „Jackie Brown”, „Dorwać małego” i dwukrotnie „3:10 do Yumy”) oraz 7 seriali i filmów telewizyjnych (m.in. „Justified: Bez przebaczenia”). Nie znaczy to, że wszystkie one zasługiwały na wysokie noty. „Chciałem zobaczyć moje książki przełożone na dobre filmy, ale z jakiegoś powodu były one po prostu kiepskie” ? powiedział kiedyś Leonard. „Początkowo mnie to denerwowało, ale z czasem nauczyłem się z tym żyć.”

Z równym entuzjazmem pisarz zjednał sobie również światek literacki. W zeszłym roku Leonarda nagrodzono medalem The National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Z wielką atencją wypowiadali się o nim również słynni pisarze, m.in. Stephen King, Martin Amis i Dennis Lehane. Ten ostatni napisał dzisiaj na swoim profilu na Facebooku: „(Leonard) Był jednym z najbardziej niedocenianych satyryków i komentatorów społecznych, a także najbardziej wpływowym, wizjonerskim twórcą kryminałów kilku ostatnich dekad. Gdy przychodziło do pisania dialogów, on siadał na wierzchołku góry, podczas gdy cała nasza reszta włóczyła się po dolinie.”

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy