„Elevation” ? kolejna nowela Stephena Kinga o Castle Rock ukaże się w formie książki. Szykuje się hołd dla Richarda Mathesona?

7 lutego 2018


Stephen King potwierdził, że kolejna po „Pudełku z guzikami Gwendy” nowela, której akcję umieścił w miasteczku Castle Rock, ukaże się w formie książki. Światowa premiera publikacji zapowiedziana została na 30 października 2018 roku. A uważni czytelnicy już się zastanawiają, czy pisarz świadomie nawiązuje do swojego mistrza, Richarda Mathesona.

Głównym bohaterem noweli pt. „Elevation” (z ang. „Uniesienie”) ma być Scott Carey, mieszkający w małym miasteczku Castle Rock. Chociaż mężczyzna nie wygląda inaczej, stale traci na wadze. Jest też kilka innych dziwnych rzeczy. Waży tyle samo w ubraniu i bez niego, bez względu na to, jak ciężkie rzeczy by założył. Scott nie chce być szturchany i popychany. Po prostu chciałby, żeby ktoś inny się o tym dowiedział, i ufa Doktorowi Bobowi Ellisowi.

Bohater angażuje się w z pozoru nieznaczący, ale eskalujący konflikt z lesbijkami z sąsiedztwa, których pies regularnie załatwia się na trawniku Scotta. Jedna z kobiet jest przyjazna; druga ? zimna jak lód. Obie próbują utworzyć nową restaurację, ale mieszkańcy Castle Rock nie chcą wspierać małżeństwa tej samej płci, przez co lokal popada w kłopoty. Kiedy Scott w końcu zaczyna rozumieć, z jakimi uprzedzeniami kobiety się stykają ? wliczając jego własne ? stara się im pomóc. Nieprawdopodobne sojusze, coroczny maraton i tajemnica dolegliwości Scotta wydobywają to, co najlepsze w ludziach, którzy pozwalali sobie i innym na najgorsze.

Zgodnie z zapowiedziami wydawcy „Elevation” ma być porywającą, niesamowitą i wzruszającą opowieścią o człowieku chorującym na tajemniczą dolegliwość, która ostatecznie połączy mieszkańców małego miasteczka. King napisał ponoć optymistyczną historię, która mówi o szukaniu i znalezieniu wspólnej płaszczyzny mimo głęboko zakorzenionych różnic.

Choć sam autor zapowiadał, że pod pewnymi względami będzie to prawie jak kontynuacja „Pudełka z guzikami Gwendy”, wierni czytelnicy pisarza zauważyli inne nawiązanie. Otóż główny bohater „Elevation” nazywa się Scott Carey, tak samo jak protagonista powieści Richarda Mathesona „The Shrinking Man” (z ang. „Malejący człowiek”). Również dolegliwości obu mężczyzn są nieco podobne. O ile Scott Carey z noweli Kinga robi się coraz lżejszy, choć nie rzutuje to na jego wygląd fizyczny, to Scott Carey z książki Mathesona, na skutek działania chmury radioaktywnej, kurczy się w tempie kilku milimetrów dziennie.

Sam King wielokrotnie przyznawał się do fascynacji powieścią Mathesona. „Z pewnością należy ona do wybranej garstki utworów, które często polecam różnym ludziom, zazdroszcząc im pierwszego kontaktu z lekturą” ? pisał w „Danse Macabre”. Czyżby więc zamierzał złożyć Mathesonowi literacki hołd? Nie byłby to pierwszy raz. Pamiętajmy, że King ma już w dorobku opowiadanie „Gaz do dechy” napisane wspólnie z synem Joem Hillem, które znalazło się w antologii poświęconej autorowi „Jestem legendą”.

„Elevation” Stephena Kinga ma ukazać się 30 października 2018 roku. Amerykańskie wydanie książki liczy 144 strony. Będzie to druga tegoroczna publikacja pisarza. Przypomnijmy, że na 22 maja zapowiedziana jest pełnowymiarowa powieść „The Outsider” (polskie wydanie ma trafić do księgarń w drugiej połowie czerwca dzięki oficynie Prószyński i S-ka).

[am]
Cytat z „Danse Macabre” Stephena Kinga w przekładzie Pauliny Braiter.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy