Eleanor Catton zapowiada przedapokaliptyczny thriller rozgrywający się w niedalekiej przyszłości

15 marca 2017


Eleanor Catton, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera, zapowiada nową powieść. „Birnam Wood” ma być przedapokaliptycznym thrillerem psychologicznym rozgrywającym się w Nowej Zelandii, gdzie amerykańscy bogacze wykupują ziemię, chcąc schronić się przed nadchodzącą katastrofą.

Agentka pisarki, Caroline Dawnay, określiła „Birnam Wood” (z ang. „Las Birnamski”, tytuł nawiązuje do „Makbeta” Szekspira) mianem thrillera psychologicznego. Zdradziła także, że akcja książki będzie się dziać w niedalekiej przyszłości w wiejskim rejonie Nowej Zelandii, gdzie bajecznie bogaci cudzoziemcy budują sobie domy-twierdze, aby uchronić się przed globalną katastrofą. Narracja ma podążać za grupą lewicowych partyzantów przemieszczających się po kraju. Ich przypadkowe spotkanie z amerykańskim miliarderem rozpoczyna ciąg zdarzeń pobudzających do pytań o to, jak bardzo jesteśmy w stanie walczyć o własne przetrwanie.

Umowa pomiędzy pisarką i wydawnictwem Victoria University Press została podpisana w miniony weekend i opiewa na najwyższą zaliczkę, jaką ta oficyna zapłaciła nowozelandzkiemu pisarzowi (wiemy jedynie, że to sześciocyfrowa kwota). Catton od razu podpisała też umowy dystrybucyjne i wydawnicze na sprzedaż powieści w Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i USA. Warto podkreślić, że do podjęcia decyzji o zakupie praw wydawcy Fergusowi Barrowmanowi wystarczyło przeczytać zaledwie 20 stron manuskryptu. „Mam pełne zaufanie do niej jako pisarki i człowieka, a także do książki, którą zamierza napisać” – powiedział. „Birnam Wood” będzie ponad dwukrotnie cieńsza niż „Wszystko, co lśni” i ma być napisana w innym stylu. „Ellie powiedziała mi jakiś czas temu, że czytała Lee Childa i dostrzegam to w tekście, ale widzę także całą jej wyobraźnię, etyczne obawy i zdolność do wyczarowywania magii” – dodał Barrowman. Powieść ma zostać dostarczona do wydawcy do końca 2017 roku.

Pomysł na „Birnam Wood” zrodził się z autentycznych doniesień prasowych o amerykańskich miliarderach kupujących działki w Nowej Zelandii. Kontrowersje wzbudził zakup kawałka South Island z widokiem na jezioro Wanaka, którego dokonał Peter Thiel, doradca Donalda Trumpa i założyciel Pay Pal. Okazało się, że Thiel ominął prawo inwestycyjne dla osób z zagranicy, uzyskując w 2011 roku obywatelstwo Nowej Zelandii, mimo że nie spełnił wszystkich wymogów.

Eleanor Catton zdobyła w 2013 roku Nagrodę Bookera za epicką powieść „Wszystko, co lśni” rozgrywającą się w czasie gorączki złota w Nowej Zelandii. Wyróżniona książka doczeka się adaptacji pod postacią serialu telewizyjnego stacji BBC. Kręcenie zdjęć ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

[aw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy