Ekranizacja „Lęku i odrazy w Las Vegas” przetworzona przez sztuczną sieć neuronową Google

10 września 2015

lek-i-odraza-w-las-vegas-deep-dream
Użytkownik YouTube wykorzystał firmowany przez Google algorytm Deep Dream do przetworzenia sceny z filmu na podstawie powieści Huntera S. Thompsona „Lęk i odraza w Las Vegas” w kilka niezwykłych, niepokojących i jednocześnie mocno psychodelicznych obrazów.

Algorytm Deep Dream oparty jest na technologii wykorzystującej sieci neuronowe. Typowa sieć neuronowa działa tak, że rozpoznaje cechy obrazu pasujące do konkretnego zapytania. Program Google natomiast jest w stanie wyszukiwać te cechy nawet tam, gdzie ich nie ma, przetwarzając tym samym obrazy w surrealistyczne dzieła. Dla przykładu, jeśli wstawimy do Deep Dream zdjęcie drewnianego stołu i poprosimy o rozpoznanie zwierząt, algorytm zmodyfikuje fotografię tak, że w poszczególnych słojach drewna zobaczymy kształty psów czy ptaków.

Użytkownik YouTube Roelof Pieters postanowił sprawdzić, jak Deep Dream poradzi sobie z mocno psychodeliczną ekranizacją powieści „Lęk i odraza w Las Vegas” z Johnnym Deppem w roli głównej. Jak się okazuje, sztuczna inteligencja może pochwalić się wyobraźnią nie gorszą niż reżyser filmu, Terry Gilliam.

Niepokojący i przerażający fragment filmu „w reżyserii” algorytmu Deep Dream możecie zobaczyć poniżej:

[aw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film, newsy