Egzemplarz Pierwszego Folio Szekspira znaleziony we francuskiej bibliotece

2 grudnia 2014

folio-szekspira
W małym miasteczku na północy Francji odkryto egzemplarz Pierwszego Folio, pierwszej w historii kompilacji dzieł Williama Szekspira, wydanej w 1623 roku.

Jak donosi Francuska Agencja Prasowa, egzemplarz odkryty został przez przypadek, gdy bibliotekarz Remy Cordonnier odkurzał książki Szekspira z XVIII wieku na wystawę literatury angielskiej. „To jest dwieście trzydziesta pierwsza kopia znaleziona na świecie i druga we Francji” ? mówi bibliotekarz. „Składa się z trzydziestu sześciu sztuk, jest w bardzo dobrym stanie, chociaż brakuje trzydziestu stron, w tym tytułowej, co tłumaczy fakt, dlaczego nikt jej przez tyle lat nie zauważył”. Cordonnier uważa, że odkryta kopia została przywieziona do miasteczka Saint-Omer przez angielskich uchodźców uciekających przed anglikańskimi prześladowaniami.

Pierwsze Folio zostało wydane w liczbie 750 egzemplarzy i przez wieki było jednym z ulubionych celów złodziei i kolekcjonerów. Folger Shakespeare Library w Waszyngtonie, posiadająca największą kolekcję dzieł barda, podaje na swej stronie internetowej informację, że Pierwsze Folio jest jedynym źródłem 18 sztuk Szekspira zawierającym „Makbeta”, który inaczej zostałby utracony.

Biblioteka w Saint-Omer posiada 800 ważnych rękopisów, 230 inkunabułów, książki drukowane w Europie przed 1451 rokiem, w tym Biblię Gutenberga. Dyrektor biblioteki Francoise Ducroquet nie zamierza sprzedawać Pierwszego Folio.

[aw]
fot. Biblioth?que d’Agglomération de Saint-Omer

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy