Egzemplarz „Ćpuna” Burroughsa za minimum 15 tys. dolarów!

14 kwietnia 2014

cpun-burroughsa
Podczas Nowojorskich Targów Antykwarycznych, które odbyły się w dniach od 3 do 6 kwietnia 2014 roku, na sprzedaż wystawiono nieprawdopodobnie rzadki egzemplarz brytyjskiego wydania „Ćpuna” Williama S. Burroughsa. Cena wywoławcza za książkę podpisaną własnoręcznie przez autora wynosiła 15 tysięcy dolarów.

Pulpowe wydanie „Ćpuna” opublikowane w 1957 roku przez Digit Books pod pseudonimem William Lee uchodzi za największy rarytas wśród kolekcjonerów książek Burroughsa. Oprawa graficzna powieści jest bliźniaczo podobna do pierwszej edycji Ace Books z 1953 roku. Znajdziemy na niej niemal wierną reprodukcję oryginalnej okładki przedstawiającą mężczyznę, który usiłuje powstrzymać kobietę od sięgnięcia po strzykawkę. W odróżnieniu jednak od wydania z 1953 roku, które opublikowano w formie dos -a- dos (z fr. tyłem do siebie) razem z powieścią Maurice’a Helbranta, tym razem „Ćpun” Burroughsa doczekał się samodzielnej edycji. W związku z tym przygotowano również drugą ilustrację zdobiącą tył okładki. Rysunek przedstawiał kobietę z podniesioną spódnicą, która wbija sobie w udo strzykawkę. Brytyjskim cenzorom wyczulonym na erotykę i drastyczne sceny tego już było za wiele i nakazali usunąć wszystkie kopie z obiegu, a następnie zniszczyć. Do dzisiaj przetrwała zaledwie garstka egzemplarzy, które pojawiają się w obiegu antykwarycznym raz na kilka lat. Wielu sprzedawców twierdzi, że kopie w bardzo dobrym stanie właściwie nie istnieją.

Egzemplarz książki wystawiony na sprzedaż przez antykwariusza Briana Cassidy’ego jest w stanie dotąd niespotykanym w obiegu. Książka nie zawiera praktycznie żadnych śladów użytkowania, a na dokładkę znajduje się w niej odręczna dedykacja Burroughsa dla Roberta Willsona. Willson był dla wielu pisarzy drugiej połowy XX wieku postacią niezwykle ważną. Jako trzeci właściciel nowojorskiej księgarni Phoenix (w latach od 1962 do 1988) zapewniał wsparcie finansowe wielu początkującym artystom. Dzięki prowadzeniu księgarni udało mu się również opublikować dzieła wielu z nich, wliczając Gertrudę Stein, W. H. Audena, Allena Ginsberga i Elizabeth Bishop. Finansowe problemu zmusiły go w 1988 roku do zamknięcia księgarni. 92-letni Wilson nadal jest jednak zapalonym kolekcjonerem rzadkich książek i rękopisów. Nie powinno więc zaskakiwać, że w jego zbiorach znajdowało się trudno dostępne wydanie „Ćpuna”.

Nie podano, w jaki sposób antykwariusz wszedł w posiadanie powieści. Nieznana jest również ostateczna cena, jaką „Ćpun” uzyskał podczas targów w Nowym Jorku. Tak dobrze zachowany egzemplarz, jak na zdjęciu załączonym do newsa, może jednak już się szybko (jeśli w ogóle!) nie pojawić.

Ostatnie wznowienie „Ćpuna” w przekładzie Agnieszki Kochan ukazało się na polskim rynku w lutym tego roku nakładem wydawnictwa Vis-?-vis/Etiuda.

źródło: Booktryst

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy