Efekt sprzedażowy Nagrody Literackiej Nike. W ciągu kilku dni do czytelników trafiło 13 tysięcy egzemplarzy tomu poetyckiego „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza

10 października 2022

Popularne nagrody literackie mają duży wpływ na sprzedaż wyróżnionych książek. Najnowszym tego dowodem jest tegoroczny laureat Nike Jerzy Jarniewicz. Jak informuje jego wydawca Biuro Literackie, w ciągu kilku dni do czytelników w całej Polsce trafiło lub za chwilę trafi łącznie 13 tysięcy egzemplarzy tomiku „Mondo cane”.

„Ilu nas czyta poezję? Chyba tylu, ilu było poległych Spartan pod Termopilami. Może od jutra dzięki tej nagrodzie będzie o 10 procent więcej, do czego namawiam” – mówił Jarniewicz, odbierając statuetkę. W jego słowach nie było przekornej skromności. Nakłady tomów poetyckich zazwyczaj wynoszą od 500 do 1 tysiąca egzemplarzy. Nakłady kilkutysięczne osiągają najbardziej znani poeci, jak Zagajewski, Różewicz czy Świetlicki.

Dzięki Nagrodzie Literackiej Nike Jarniewicz nie tyle dołączył do tego znamienitego grona, lecz pod względem sprzedaży wręcz znacznie je przewyższył. Portal Press informował kilka dni temu, że wydrukowany przed nagrodą nakład tomiku „Mondo cane” wyczerpał się już w godzinę po ogłoszeniu laureata.

Biuro Literackie natychmiast zamówiło dodruk. W środę gotowe egzemplarze trafiły do hurtowników, co – jak sam wydawca podkreślał – jest chyba „nowym krajowym rekordem, biorąc pod uwagę trudności z dostępnością do papieru”. W piątek wydawca mógł ogłosić sukces, informując, że do czytelników trafiło lub za chwilę trafi łącznie 13 tysięcy egzemplarzy „Mondo cane”.

„A to wszystko w ciągu ledwie kilku dni od przyznania autorowi Nagrody Literacka Nike. Wraz z wyróżnionym tomem setki osób zamawiają także inne książki Jarniewicza – nie tylko te poetyckie, ale również przekładowe i ze szkicami” – napisano na Facebooku. „To, co bardzo cieszy, to wysoka sprzedaż e-booka 'Mondo cane’, która też idzie już w tysiące” – napisano w jednym z wcześniejszych postów.

Nagroda Literacka Nike – podobnie jak chociażby na rynku anglojęzycznym Booker czy Pulitzer – od początku przyznawania miała istotny wpływ na sprzedaż uhonorowanych książek. Dla poezji to zwiększone zainteresowanie jest tym bardziej istotne z uwagi na niewielką niszę, jaką zajmuje na rynku. Nie dziwią więc słowa Jarniewicza, który powiedział: „Odbieram tę nagrodę jako nagrodę dla poezji”.

Tymczasem ostatni raz Nike w tym gatunku literackim wręczono 13 lat temu – w 2009 roku – Eugeniuszowi Tkaczyszynowi-Dyckiemu za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”, również wydany nakładem Biura Literackiego. Jak przekazał portalowi Press szef oficyny, Artur Burszta, nakład tej publikacji wyniósł wówczas do 10 tysięcy egzemplarzy.

[am]


Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy