Minęło 20 lat od debiutu Harry’ego Pottera w Polsce

10 kwietnia 2020


10 kwietnia 2020 roku minęło dwadzieścia lat od dnia, gdy ukazało się pierwsze polskie wydanie książki „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Nikt wtedy nie podejrzewał, że zapoczątkuje ona cykl, który stanie się bestsellerem wszech czasów.

A jak to wszystko się zaczęło? Właściciel wydawnictwa Media Rodzina, Robert Gamble, przebywał w Edynburgu, gdzie mieszkał jego syn. Pewnej niedzieli wybrał się na mszę, po której wdał się w pogawędkę z Alison, proboszcz parafii. Rozmawiali o wydawnictwie i w pewnym momencie Robert Gamble wspomniał, iż słyszeli o książce „Harry Potter”. I że zastanawia się nad zakupem do niej praw. Na co proboszcz zawołała: „Ach, przecież mówi pan o książce Jo! To nasza parafianka!”. Wówczas Robert Gamble poczuł, że musi mieć tę książkę. Postanowił, że w Polsce to Media Rodzina wyda „Pottera”.

„Wtedy, przed dwudziestu laty, gdy kupowaliśmy prawa do książki, rzecz jasna nie wiedzieliśmy tego, co wiemy dzisiaj. Autorka też tego nie wiedziała.’Kamień Filozoficzny’ wydaliśmy w roku 2000 tuż przed Wielkanocą w nakładzie 5000 egzemplarzy. Natomiast ostatnie w cyklu 'Przeklęte dziecko’ ukazało się w 2016 roku w nakładzie 500 000 egzemplarzy! Wiedzieliśmy jednak, że kupujemy książkę ważną i bliską naszym przekonaniom. Była ona szczególnie bliska założycielowi naszego wydawnictwa ? Robertowi Gamble?owi. On ją znalazł i zarekomendował, i choć byliśmy wtedy wydawnictwem z zaledwie ośmioletnim stażem, jego determinacja w staraniach o książkę była tak wielka, że nie było w Polsce nikogo, kto mógłby mu w tym przeszkodzić. Jego wiara w ten tytuł i siła woli udzieliła się wszystkim. Potem, a nawet jeszcze dzisiaj ? gdy od czasu do czasu przychodzi nam toczyć polemiki z 'nawiedzonymi’ krytykami cyklu ? ta siła przekonań jest nam bardzo pomocna” ? mówi Alicja Mielcarzewicz-Cabanek z wydawnictwa Media Rodzina.

10 kwietnia 2000 roku ukazał się w Polsce pierwszy tom cyklu, „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. W tym samym roku do księgarń trafił tom drugi, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, a rok później dwa kolejne ? „Harry Potter i więzień Azkabanu” oraz „Harry Potter i Czara Ognia”. Po raz pierwszy w historii premiera książki odbyła się o północy, a fani zamiast spać smacznie w swoich łóżkach, koczowali pod księgarniami, nie mogąc się doczekać, kiedy wreszcie dostaną książkę. Od tego momentu premiery o nietypowych porach weszły na stałe do kalendarza potteromaniaków. W 2004 roku o wschodzie słońca odbyła się premiera „Zakonu Feniksa”, dwa lata później „Księcia Półkrwi”, a w 2008 roku ? „Harry?ego Pottera i Insygniów Śmierci”.

„’Harry Potter’ zapoczątkował nową epokę w wydawnictwie Media Rodzina. Raptem okazało się, że ten najtrudniejszy według badaczy target, czyli nastolatkowie, czyta! I to z myślą o najmłodszych i nieco starszych czytelnikach zaczęliśmy wydawać coraz więcej tytułów. Jeszcze w czasie wydawania cyklu potterowego zrodził się w wydawnictwie slogan 'Nie tylko Harry Potter’. Zbiegło to się z renesansem 'Opowieści z Narni’ C.S. Lewisa, w czym wielką rolę odegrał film. Rozpoczęliśmy wydawanie klasyki ? 'Baśni i opowieści’ Andersena, 'Baśni dla dzieci i domu’ Braci Grimm i innych” ? opowiada Alicja Mielcarzewicz-Cabanek.

Tomy I-VII „Harry?ego Pottera” przełożył Andrzej Polkowski, tłumacz, który dał się poznać nie tylko jako profesjonalista ze znakomitym warsztatem, ale również jako osoba, która ma doskonały kontakt z młodymi czytelnikami i jest otwarta na ich propozycje. Na uwagę zasługuje zwłaszcza świetny przekład nazw własnych. Brawurowe tłumaczenie przysporzyło Andrzejowi Polkowskiemu wielbicieli i sławy porównywalnej w Polsce do sławy samej autorki. Dziedzictwo zmarłego w 2019 roku Andrzeja Polkowskiego godnie przejęła para tłumaczy ? Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz ? znanych m.in. z przekładu trylogii „Igrzyska śmierci”.

W maju 2020 roku, dwadzieścia lat po pierwszej polskiej premierze, Media Rodzina znów wydaje „Harry?ego Pottera i Kamień Filozoficzny”. Ale tym razem w specjalnym, jubileuszowym wydaniu. Książka ukaże w czterech wersjach ? kolorach czterech domów Hogwartu. Każdy egzemplarz ozdobią barwione brzegi kartek oraz herb domu na froncie okładki. Edycja dodatkowo wzbogacona będzie bonusami w postaci pieśni Tiary Przydziału, charakterystyki danego domu, ciekawostek związanych ze znanymi mieszkańcami: opiekunami, duchami rezydentami czy słynnymi absolwentami oraz informacjami na temat Ceremonii Przydziału, Pucharu Domów i pokoju wspólnego. Na przekonanych o swojej wiedzy w zakresie uniwersum Pottera czeka też quiz. Wszystko to okraszone wyjątkowymi ilustracjami.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy