Dziewiąty Big Book Festival za nami! Zobacz materiały wideo i fotografie

30 czerwca 2021

Wybitni pisarze i wielkie idee, pełne emocji spotkania i inspirujące rozmowy. Psy, koty, ptaki i tłumnie odwiedzająca miejsca festiwalowe publiczność – młodsza i starsza! Dziewiąty Duży Festiwal Czytania, który zakończył się w niedzielę 27 czerwca, przyniósł wiele niezapomnianych chwil i wrażeń. Znaczną część z nich utrwalono na wideo, inne zaś możecie zobaczyć poniżej na fotografiach Marty Wróbel.

Tegoroczny Big Book Festival przyciągnął na warszawski Mokotów tłumy czytelników i miłośników literatury. Przez trzy dni w dwóch centrach festiwalowych brali oni udział w 40 wydarzeniach: spektaklach i rozmowach. Festiwalowe spotkania śledzili też widzowie transmisji online. Pozostają one do obejrzenia na stronie bigbookfestival.pl oraz w kanale YouTube Big Book Cafe & Festival.

Agnieszka Przepiórska jako Simona K.

Podczas Big Book Festivalu mogliśmy zobaczyć Agnieszkę Przepiórską, która zagrała sobotnie przedstawienie „Simona K. Wołająca na puszczy” w zadrzewionym ogrodzie Centrum Łowicka. Bohaterami monodramu o znanej badaczce przyrody Simonie Kossak były też ptaki śpiewające o zmierzchu i psy przyprowadzone przez widzów spektaklu.

Publiczność festiwalowa przed Centrum Łowicka.

Andrzej Chyra hipnotyzująco zinterpretował fragmenty powieści „Serotonina” Michela Houellebecqa. Jak możecie przekonać się poniżej, wypalił przy tym chyba z paczkę papierosów.

Michał Czernecki, Mateusz Janicki i Wiktor Loga-Skarczewski – aktorzy improwizujący na tekstach popularnego twórcy past Malcolma XD – rozbawili publiczność do łez.

W zamykającym festiwal spektaklu „Benia krzyk. Sceny z życia” Grzegorz Damięcki dał popis niezwykłego aktorskiego kunsztu – tchnął życie w kilkanaście różnych postaci z „Opowiadań odeskich” Izaaka Babla. Zaś otwierający Big Book Festival piątkowy spektakl „Folwark ostateczny” w reżyserii i z udziałem Matyldy Damięckiej był okazją nie tylko do przeżyć estetycznych – aktorsko-muzyczna opowieść o niespełnionym marzeniu o wolności na kanwie słynnej noweli George’a Orwella zabrzmiała aktualnie i bardzo przejmująco.

Spektakl otwarcia „Folwark ostateczny”.

Wszystkim, którzy nie mieli okazji zjawić się na festiwalu, polecamy rozmowę Wojciecha Engelkinga, autora „Serca pełnego skorpionów”, z ubiegłorocznym laureatem Nagrody Bookera, Douglasem Stuartem. Rozmowa pozwoli wam m.in. dowiedzieć się, na ile jego „Shuggie Bain” to powieść, a na ile autobiografia.

Koniecznie obejrzyjcie też spotkanie Weroniki Wawrzkowicz z Sylwią Zientek. W księgarniach ukazała się własnie najnowsza książka pisarki, „Polki na Montparnassie”, opowiadająca o polskich malarkach emigracyjnych. To właśnie tej publikacji i jej bohaterkom poświęcona była rozmowa.

Na Big Book Festival 2021 zawitali też nieoczekiwani goście. Vivian Gornick połączyła się z publicznością w Centrum Łowicka ze swojego mieszkania na Manhattanie. Pisarce towarzyszył kot, domagając się w miarę upływu rozmowy coraz większej atencji.

Z kolei Jagna Ambroziak, autorka powieści „Garderoba”, na spotkaniu w Centrum Łowicka pojawiła się ze swoim miniaturowym pieskiem. Nie przerywał rozmowy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dwa panelowe spotkania pisarzy przy festiwalowym Okrągłym stole. Tematem sobotniego, prowadzonego przez Justynę Dżbik-Kluge, była nadzieja, która jest tak istotna w świecie ogarniętym pandemią.

Drugie, które odbyło się w niedzielę, moderował Michał Nogaś, a tematem dyskusji było zaufanie. Szczególny rezonans dyskutujących pisarzy (m.in. Magdaleny Grzebałkowskiej, Marcina Wichy, Sylwii Chutnik, Zyty Rudzkiej i Filipa Zawady) wzbudziło pytanie „Jak rozmawiać z płaskoziemcą?”. Sprowokował je jeden z panelistów, reporter Artur Domosławski, twierdząc, że zaufanie buduje rozmowa, także z osobami o odmiennych poglądach.

O ludziach, którzy wierzą w teorie spiskowe, na spotkaniu „Wbrew rozsądkowi” filozof i publicysta Tomasz Stawiszyński rozmawiał z pisarką Olgą Drendą i neurofizjologiem Pawłem Boguszewskim. Była to jedna z kilkunastu tematycznych, problemowych rozmów festiwalowych.

Wiele spotkań miało nadkomplet widzów, co znalazło odzwierciedlenie w zestawieniu festiwalowych bestsellerów. Na Big Book Festival 2021 premierę miało jedenaście książek, a dwie księgarnie festiwalowe były oblegane.

Anna Król, szefowa Big Book Festival, w trakcie imprezy.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się „Domy pisarzy” Marzeny Mróz-Bajon – opowieść o miejscach, w których tworzyli swoje nieśmiertelne dzieła m.in. Tomasz Mann, Gabriel García Márquez, Oscar Wilde, Gustav Flaubert, Kawafis i Czesław Miłosz. Rozmowę z autorką możecie obejrzeć poniżej.

Wielu czytelników sięgnęło też po powieść „Influenza Magna. U progów wieczności” Bogusława Chraboty o wiedeńskich artystach w czasach epidemii grypy hiszpanki. Autor, który na co dzień jest redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”, również był obecny na festiwalu.

Niesłabnącą frekwencję miał trwający całą sobotę i niedzielę Duży Targ Księgarni Społecznej pełen świetnych tytułów z drugiej ręki w okazyjnych cenach. Aż 1500 książek przekazanych przez indywidualnych darczyńców znalazło podczas festiwalu nowych czytelników. Tradycyjnie cały dochód z targu wesprze Big Book Festival.

Duży Targ Księgarni Społecznej na festiwalu.

Kolejna, jubileuszowa edycja Big Book Festival już za rok! Tymczasem zapraszamy do oglądania nagrań z tegorocznych wydarzeń festiwalowych i zdjęć.

 

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy