banner ad

Dziennikarka Ingrid Carlberg oraz pisarz Steve Sem-Sandberg nowymi członkami Akademii Szwedzkiej

19 października 2020

Akademia Szwedzka, która przyznaje literacką Nagrodę Nobla, wyznaczyła w miniony wtorek dwóch nowych członków. Tym samym obsadzono ostatnie wolne wakaty w 18-osobowym gremium, które po ostatnim skandalu seksualnym przeszło znaczące przetasowania w składzie. Do grona dołączyli dziennikarka i autorka książek Ingrid Carlberg oraz pisarz, krytyk i tłumacz Steve Sem-Sandberg.

Ingrid Carlberg to urodzona w 1961 roku dziennikarka pracująca przez dwie dekady (1990-2010) w czołowym szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”, gdzie specjalizowała się w reportażach. Wykłada gościnnie dziennikarstwo na Uniwersytecie w Göteborgu. W 2010 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa medycyny Uniwersytetu w Uppsali za książkowy reportaż o lekach przeciwdepresyjnych. W dorobku ma również biografię Raoula Wallenberga, szwedzkiego architekta i przedsiębiorcy odznaczonego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a także książkę o Alfredzie Noblu. Carlberg zasiądzie na fotelu numer 5, które zajmował zmarły w 2019 roku Göran Malmqvist.

O wiele lepiej polskim czytelnikom znany jest drugi nowy członek Akademii. Urodzony w 1958 roku Steve Sem-Sandberg to pisarz, który zasłynął powieścią „Biedni ludzie z miasta Łodzi”, opowiadającą o życiu w łódzkim getcie i jego przywódcy Chaimie Rumkowskim. W Polsce ukazały się również książki „Burza” i „Wybrańcy” oraz biograficzne „Teresa” i „Ravensbrück. O Milenie Jesenskiej”. W 2016 roku autor był gościem Big Book Festival. Zapis spotkania z nim możecie obejrzeć na naszej stronie. Sem-Sandberg jest też tłumaczem i dziennikarzem. Przez wiele lat był związany z dziennikiem „Svenska Dagbladet”, a obecnie zajmuje się krytyką literacką w „Dagens Nyheter”. Pisarz zajmie fotel numer 14, na którym zasiadała zmarła w maju 2020 roku Kristina Lugn.

Akademia Szwedzka planowała obsadzenie wakatów wiosną tego roku, ale procedury opóźniły się z powodu pandemii koronawirusa. Nowi członkowie oficjalnie zajmą swoje miejsca na uroczystym spotkaniu tej szwedzkiej instytucji, które zaplanowano na 20 grudnia.

[am]
fot. Bengt Oberger, Frankie Fouganthin

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy