Dyscyplina sportowa quidditch zmienia nazwę. Organizatorzy chcą m.in. odciąć się od J.K. Rowling

22 lipca 2022

Organizacje zrzeszające zawodników quidditcha, gry zespołowej wymyślonej przez J.K. Rowling i opisanej na kartach powieściowej serii o Harrym Potterze, zmieniają nazwę swojej dyscypliny. Decyzja podyktowana jest zamiarem odcięcia się od pisarki, ale też uniknięcia problemów ze znakiem towarowym, który należy do producenta ekranizacji książek o młodym czarodzieju z blizną, firmy Warner Bros.

Pod koniec ubiegłego roku organizacja US Quidditch (USQ) i półprofesjonalna liga amerykańska Major League Quidditch (MLQ) ogłosiły, że przeprowadzą serię ankiet, aby znaleźć nową nazwę dla sportu, który po raz pierwszy pojawił się na kartach książek o Harrym Potterze. Swoją decyzję podyktowały wypowiedziami J.K. Rowling na temat tożsamości płciowej. Część internautów oskarża pisarkę o transfobię, czemu ona sama zdecydowanie zaprzecza. Drugim czynnikiem były problemy związane z faktem, że Warner Bros. jest właścicielem znaku towarowego „quidditch”, co utrudniało ekspansję dyscypliny.

Gra ma teraz nazywać się „quadball”. „Zmiana nazwy oznacza, że zdecydowanie stajemy za naszymi graczami i członkami trans, a także daje nam to mocniejszą podstawę prawną i otwiera większe możliwości pozyskiwania finansowania i partnerów zewnętrznych” – napisał w komunikacie organ zarządzający brytyjskim stowarzyszeniem quidditcha, QuidditchUK (QUK), który poparł ten krok, podobnie jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Quidditcha (IQA).

W quidditchu, który jest sportem kontaktowym, nie ma podziału na drużyny ze względu na płeć. Organizacje zachęcają do udziału w zawodach osoby identyfikujące się ze społecznością trans i niebinarną. „Zdystansowanie się od J.K. Rowling utrwali sport i społeczność jako przestrzeń integracji, którą już teraz są. Od samego początku integracja wszystkich osób, bez względu na rasę, płeć, tożsamość płciową lub pochodzenie, była kamieniem węgielnym naszego sportu. Nie możemy nadal nazywać naszą dyscyplinę quidditchem i mieć związki z J.K. Rowling, podczas gdy ona wciąż wygłasza szkodliwe i nienawistne komentarze przeciwko wielu transpłciowym sportowcom, pracownikom i wolontariuszom, którzy nazywają tę sportową społeczność swoim domem” – pisze w komunikacie QuidditchUK.

Właścicielami znaku towarowego „quadball” będą US Quidditch i Major League Quidditch, zaś Międzynarodowe Stowarzyszenie Quidditcha zamierza zawrzeć z nimi licencję na używanie tego terminu. Nowe nazwy zyskają również np. piłki. Zmiana marki ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Quidditch pojawił się po raz pierwszy w 1997 roku w powieści „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” autorstwa J.K. Rowling. Był to czarodziejski sport uprawiany na miotłach, w który grali m.in. uczniowie Hogwartu. Dyscyplina na tyle przykuła uwagę czytelników, że autorka wydała nawet w realnym świecie fikcyjną książkę o pochodzeniu i historii quidditcha, w której zaczytywali się bohaterowie sagi o Harrym Potterze.

W 2005 roku w Stanach Zjednoczonych wynaleziono grę bazującą na quidditchu. Wprawdzie zawodnicy nie mają dostępu do magii, ale rozgrywka jest równie skomplikowana, jak ta w powieściach Rowling. Siedmiosobowe drużyny używają podczas meczu pięciu piłek i sześciu obręczy do zdobywania goli. Przez kilkanaście lat dyscyplina zyskała na tyle dużą popularność, że obecnie gra w nią blisko 600 drużyn w 40 krajach. Istnieje również polska liga, która rozgrywa mecze i bierze udział w międzynarodowych zawodach. Na jej stronie nie pojawiła się jednak jeszcze informacja o zmianie nazwy.

[am]
fot. John Loo/Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy