Dwa medaliony z puklami włosów Charlesa Dickensa i jego szwagierki po raz pierwszy zostaną pokazane publicznie. Jaka historia się za nimi kryje?

10 maja 2021

Muzeum Charlesa Dickensa w Londynie nabyło w ubiegłym roku dwa medaliony z puklami włosów należącymi do pisarza i jego szwagierki Mary Hogarth. W czerwcu zostaną one wystawione po raz pierwszy na widok publiczny. Za pamiątkami tymi kryje się historia uczucia, żałoby i inspiracji do napisania „Olivera Twista”.

Mary była siostrą Catherine, żony Dickensa. Zamieszkała z pisarzem i jego ukochaną niedługo po ich ślubie w 1836 roku. Mary i Catherine były zbliżone wiekiem i traktowały się jak najlepsze przyjaciółki. „Dziewczyna, spowinowacona z Dickensem przez małżeństwo, szybko stała mu się bardzo bliska” – opowiada Louise Price z Muzeum Charlesa Dickensa. „Cała rodzina wiele rzeczy robiła wspólnie, a w listach Mary jej szwagier jawi się jako wspaniały człowiek, który uczynił Catherine szczęśliwą”. Szwagierka otrzymała nawet medalion z puklem włosów pisarza (na zdj. powyżej w kształcie serca).

Niestety, sielanka była krótkotrwała. 7 maja 1837 roku we wczesnych godzinach rannych, po powrocie całej trójki ze spektaklu na podstawie sztuki Dickensa, siedemnastoletnia Mary niespodziewanie zasłabła i jeszcze tego samego dnia zmarła. W liście do swojego wydawcy Dickens napisał: „Drogi panie, jesteśmy w głębokiej rozpaczy. Panna Hogarth, po powrocie z teatru, gdzie towarzyszyła pani Dickens i mnie, ciężko zachorowała i mimo naszych wysiłków, by ją uratować, odeszła w moich ramionach dziś o drugiej popołudniu”.

Podejrzewano wówczas chorobę serca, obecnie jako najbardziej prawdopodobną przyczynę śmierci Mary wymienia się wylew albo pęknięcie tętniaka. Niezależnie od powodu ta tragedia położyła się cieniem na całym późniejszym życiu Dickensa.

Bezpośrednio po odejściu Mary stworzył nową postać w „Oliverze Twiście”. Chodzi o Rose Maylie, która również popada w chorobę, ale – w odróżnieniu od szwagierki pisarza – udaje się jej wyzdrowieć. Zdaniem Price echa smutnego losu Mary Hogarth pojawiają się również w scenie śmierci Nell w „Magazynie osobliwości”. „Żałoba Dickensa pogłębiała się wraz z upływem kolejnych tygodni, a nawet lat” – mówi Price, dodając, że pisarz stale nosił na palcu pierścionek Mary, często o niej śnił i mawiał, że pragnie być obok niej pochowany.

Medalion z lokiem włosów Mary to prezent, który Charles otrzymał od swojej drugiej szwagierki, Georginy. Później, w 1842 roku, ona również zamieszkała z Dickensami, a po latach stała się główną opiekunką dziesięciorga dzieci, kiedy małżeństwo Charlesa i Catherine rozpadło się na skutek romansu pisarza z aktorką Ellen Ternan.

Chociaż z dzisiejszej perspektywy medaliony z włosami mogą wydawać się intymną pamiątką i sugerować, że Charlesa łączyło z Mary coś „więcej”, to jednak w czasach wiktoriańskich tego typu pamiątki były naturalnym sposobem wyrażania rodzinnej bliskości. A zatem spekulowanie, że pisarz poślubił „niewłaściwą siostrę”, nie ma żadnych podstaw. Po rozstaniu z Catherine Dickens opisywał byłą żonę jako niezrównoważoną emocjonalnie osobę ze skłonnością do alkoholu, ale zdaniem Price był to jednak stronniczy i podkoloryzowany portret.

„Taka wersja zupełnie ignoruje czasy, gdy byli szczęśliwą, oddaną sobie parą w latach 30. i 40. XIX wieku. Catherine była wyjątkową kobietą, pochodziła z muzykalnej rodziny i w pełni godziła się na dynamiczny tryb życia, którego pragnął jej mąż, z podróżami i wspólnym wychowywaniem dzieci” – wyjaśnia Price. Po rozstaniu z Dickensem Catherine nadal żyła bardzo aktywnie, ale o samym rozpadzie związku, w odróżnieniu od męża, publicznie się nie wypowiadała. Cieszyło ją, że Georgina opiekuje się dziećmi i po śmierci Dickensa w 1870 roku obie siostry znów nawiązały bliską relację.

Medaliony zostaną pokazane po raz pierwszy na wystawie „More! Oliver Twist, Dickens and Stories of the City”, którą będzie można oglądać od 30 czerwca w dawnym londyńskim domu pisarza na Doughty Street. Tematyką ekspozycja ma obejmować okres w życiu i twórczości pisarza przypadający na 1836 i 1837 rok. Wystawa potrwa do 17 października, a jej kuratorką jest Louise Price.

[kch]
źródło: The Guardian, Daily Mail

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy