banner ad

Donna Tartt laureatką tegorocznej Nagrody Pulitzera dla fikcji literackiej

14 kwietnia 2014

donna-tartt-pulitzer
Jury ogłosiło laureatów tegorocznej Nagrody Pulitzera. W kategorii beletrystyki wyróżniono Donnę Tartt za jej najnowszą powieść „The Goldfinch” (z ang. „Szczygieł”).

„Szczygieł” to historia trzynastolatka, który przeżył zamach w nowojorskim Metropolitan Museum of Art, gdzie zginęła m.in. jego matka. Obcy umierający człowiek powiedział mu wówczas, żeby ocalił XVII-wieczny obraz Carela Fabritiusa pt. „Szczygieł”. Chłopak wykorzystuje zamieszanie i bierze obraz, aby opiekować się nim przez następne lata. Skradzione dzieło sztuki wciąga go do podziemia artystycznego, do światka złodziei i korupcji, gdzie nic nie jest takim, jakim się wydaje.

Nagrodę przyznano Tartt za „pięknie napisaną powieść o dorastaniu z wybornie zarysowanymi postaciami”, która „pobudza umysł i porusza serce”. „Szczygieł” to dopiero trzecia powieść w karierze literackiej autorki zaliczanej obok Breta Eastona Ellisa i Marka Lindquista do grupy pisarzy określanych jako „Brat Pack”. Tartt znana jest z wieloletniej pracy nad każdą swoją książką. Debiutancka „Tajemna historia” powstawała przez dziewięć lat (od 1983 do 1992), druga pt. „Mały przyjaciel” ukazała się po kolejnej dekadzie (2002). Pisanie „Szczygła” zajęło ponad dziesięć lat, choć – jak zdradza autorka – szkice niektórych scen zanotowała już w 1993 roku.

Nagroda Pulitzera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, przyznawane od 1917 roku za osiągnięcia w dziennikarstwie, literaturze i kompozycji muzycznej. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 10 tysięcy dolarów. W niemal stuletniej historii Pulitzera nagrody w dziedzinie beletrystyki dostali m.in. John Updike, William Faulkner, Harper Lee, Cormac McCarthy, Philip Roth i wielu innych.

Nagrodzona powieść Donny Tartt ukaże się w Polsce wiosną przyszłego roku nakładem wydawnictwa Znak.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy