Don DeLillo otrzyma Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską

7 września 2015

don-delillo-medal-national-book
Jeden z czołowych współczesnych pisarzy postmodernistycznych, Don DeLillo, otrzyma Medal za wybitny wkład w literaturę amerykańską. Nagrodę autor odbierze podczas 66. ceremonii wręczenia National Book Awards, która odbędzie się 18 listopada w Nowym Jorku.

W uzasadnieniu napisano, że DeLillo zostanie uhonorowany za „zróżnicowany zbiór dzieł, które penetrują obyczaje współczesnej postępowej kultury amerykańskiej i są doskonale osadzone w rytmie mowy codziennej z piękną skomponowaną i wyprofilowaną narracją”. Dyrektor wykonawczy Fundacji National Book Award, Harold Augenbraum, powiedział: „Don DeLillo jest bez wątpienia jednym z największych pisarzy swego pokolenia. Miał ogromny wpływ na dwa pokolenia pisarzy, a jego dzieło wciąż jest kontynuowane i będzie z pewnością rozbrzmiewać w kolejnych pokoleniach”.

DeLillo będzie dwudziestym ósmym pisarzem wyróżnionym prestiżowym medalem. W przeszłości uhonorowano nim już Johna Ashbery’ego, E.L. Doctorowa, Normana Mailera, Toni Morrison, Johna Updike’a, Elmore’a Leonarda, Toma Wolfe’a, a przed rokiem Ursulę K. Le Guin. Nagroda zostanie wręczona 18 listopada podczas ceremonii w Nowym Jorku. Laudację wygłosi laureatka Nagrody Pulitzera i National Book Critics Circle Award, Jennifer Egan. Wydarzeniem będzie też z pewnością sam udział pisarza w ceremonii. DeLillo znany jest bowiem z tego, że unika publicznych wystąpień i medialnego szumu.

Don DeLillo urodził się w roku 1936. Przez krytyka Harolda Blooma uznany został za jednego z czterech – obok Thomasa Pynchona, Philipa Rotha i Cormaca McCarthy’ego – wielkich amerykańskich powieściopisarzy naszych czasów. Napisał piętnaście powieści, pisze także opowiadania, sztuki teatralne i scenariusze filmowe. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Pulitzera, jest laureatem m.in. National Book Awards, American Book Award, Library of Congress?s Prize for American Fiction i Carl Sandburg Literary Award. W Polsce książki DeLillo ukazują się nakładem oficyny Noir sur Blanc.

[aw]
fot. Thousandrobots/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy