Dom mody Gucci otworzył swoją pierwszą księgarnię

2 grudnia 2018


Włoski dom mody Gucci, znany przede wszystkim z wytwornie i bogato zdobionych kreacji, a także portfeli i pasków, postanowił otworzyć eksperymentalną księgarnię w Nowym Jorku. Ponieważ obecnie moda to nie tylko odzież, ale też przedmioty, jak książki.

Gucci Wooster Bookstore mieści się w ogromnym butiku marki zlokalizowanym w nowojorskiej dzielnicy Soho. Klimatem nawiązuje do niszowych, niezależnych księgarni, jednak projektanci postawili na bardziej ekskluzywny wystrój. Przestrzeń zdobią odrestaurowane dzieła sztuki, drewniane meble i fotografie artystów związanych z włoskim domem mody.

W ofercie Gucci Wooster Bookstore znalazło się 2 tysiące tytułów, w tym książki poświęcone modzie (nie tylko Gucciemu, również innym markom), kulturze, fotografii, sztuce awangardowej, ilustracji. Są także niszowe czasopisma i rzadkie pozycje, których nakład się już skończył. Pamiętając o włoskich korzeniach marki, zadbano o to, aby na półkach znalazły się publikacje na temat wielkich artystów z tego kraju, jak fotograf Luigi Ghirri czy filmowiec Pier Paolo Pasolini. Wszystkie tytuły mieszczą się w przedziale cenowym od 20 do 1000 dolarów. Klienci Gucci Wooster Bookstore mogą też nabyć torby płócienne, zeszyty i ołówki.

Kuratorem odpowiedzialnym za osobiste wyselekcjonowanie książek jest David Strettell z Dashwood Books, modnej w światku artystycznym manhattańskiej księgarni specjalizującej się w fotografii. W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu Vogue powiedział on, że Gucci Wooster Bookstore to dowód na zmieniające się trendy w handlu detalicznym, będące m.in. skutkiem rosnącej popularności sprzedaży przez internet. Dziś stacjonarne sklepy znanych marek muszą się czymś wyróżnić, żeby klienci tam zaglądali. Często stawia się na przykład na kawiarnie. Czemu by więc nie księgarnia?

[am]
fot. Pablo Enriquez/Gucci

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy