banner ad

Dom Hemingwaya w Oak Park na sprzedaż

25 lutego 2012

Dom, w którym młodość spędził Ernest Hemingway, został wystawiony na sprzedaż za 525 tysięcy dolarów.

Należący niegdyś do rodziców słynnego pisarza dom z trzema apartamentami zakupiła w 2002 roku od prywatnego właściciela Fundacja Ernesta Hemingwaya. „Fundacja wpadła na pomysł przywrócenia budynkowi dawnej świetności poprzez wykorzystanie go do organizowanych przez siebie wydarzeń, odczytów, imprez edukacyjnych i innych związanych z ich misją” ? mówi Steve Scheuring, agent z Baird & Warner w rozmowie z „Chicago Sun Limes”. „Jednak fundacja sprawdzała użyteczność budynku pod kątem kontynuowania swej misji i doszli do wniosku, że nie jest on do tego dostosowany.”

Dom został zaprojektowany przez architekta Henry?ego G. Fiddelke?a we współpracy z matką Ernesta, Grace Hall Hemingway. Rodzina Hemingwayów przeprowadziła się do domu w 1906 roku i podobno to właśnie w tym domu pisarz dochodził do siebie po obrażeniach zdobytych w trakcie I wojny światowej i nieszczęśliwej miłości, jaką przeżył wracając z frontu, co opisał potem w słynnej powieści „Pożegnanie z bronią”.

Budynek został pierwotnie postawiony jako dom, w którym przyjmowało się często gości. Matka Ernesta była osobą, która bardzo aktywnie włączyła się w prace nad projektem. W domu znajdowała się niegdyś sala, w której Grace Hemingway organizowała spotkania muzyczne, dwa pokoje niedaleko foyer służyły jako gabinet lekarski ojca Ernesta.

Dom składa się obecnie z trzech mieszkań, ale główny salon nadal jest oryginalnych rozmiarów. Scheuring powiedział, że są dwie opcje: zostawić wszystkie trzy apartamenty tak, jak są albo przerobić dom z powrotem na budynek jednorodzinny. Tak czy inaczej, fundacja szuka nabywcy, który doceni „historyczną i literacką wartość” domu oraz potraktuje tę nieruchomość odpowiednio.

Gdybyście dysponowali wolną gotówką w kwocie nieco ponad pół miliona dolarów i chcieli zakupić dom Hemingwaya, pan Steve Scheuring z chęcią odpowie na wszystkie wasze pytania pod meilem steve.scheuring@bairdwarner.com (tylko poważne oferty!).

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy