Dom F. Scotta Fitzgeralda w Baltimore wystawiony na sprzedaż

31 stycznia 2013


Mieszczący się przy Park Avenue 1307 w Baltimore dom F. Scotta Fitzgeralda został wystawiony na sprzedaż. Właścicielem nieruchomości należącej niegdyś do autora ?Wielkiego Gatsby’ego? można zostać za jedyne 450 tysięcy dolarów.

W pochodzącym z 1900 roku budynku zachowało się wiele elementów z epoki. Dom posiada cztery sypialnie na czterech piętrach, przedsionek od frontu i z tyłu, dwie łazienki, dwie dodatkowe ubikacje, trzy ozdobne kominki, garaż, wbudowane półki na książki i pamiątkową tablicę, informującą, że mieszkał tam F. Scott Fitzgerald.

To był drugi dom w Baltimore, gdzie zamieszkali Fitzgeraldowie. Przeprowadzili się do niego w 1933 roku, po tym jak pierwszy budynek uległ zniszczeniu w pożarze, który wywołała Zelda, paląc w kominku papiery.

W domu przy Park Avenue 1307 żona pisarza nie przebywała jednak zbyt często. Dużo czasu spędziła wtedy w pobliskim szpitalu, gdzie musiała otrzymać pomoc psychiatryczną. Francis Scott też nie był wówczas w najlepszej kondycji. Opublikowana w 1934 roku powieść ?Czuła jest noc? nie sprzedawała się zbyt dobrze. Krytycy przyjęli ją z mieszanymi uczuciami. Autor prawdopodobnie kilkukrotnie trafiał na odwyk. W jednym z listów do swojego redaktora Maxwella Perkinsa pisał wtedy: „Wypiłem zbyt wiele i to z pewnością mnie spowalnia. Z drugiej strony, bez drinka nie wiem czy przetrwałbym ten okres”. W lutym 1935 roku Fitzgerald przeprowadza się do Tryon w Północnej Karolinie. Ostatecznie wylądował w Hollywood, aby podreperować swoje finanse, pisząc scenariusze dla Metro-Goldwyn-Mayer.

Poniżej możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda wnętrze domu, w którym mieszkał niegdyś autor „Wielkiego Gatsby’ego”:
fot. MRIS

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy