Dom Bohumila Hrabala w Kersku został wystawiony na sprzedaż. Miłośnicy twórczości pisarza obawiają się, że zostanie wyburzony

13 lipca 2021

Nieduży dom w popularnym letnisku Kersko, gdzie przez kilka lat żył, mieszkał i pracował Bohumil Hrabal, został wystawiony na sprzedaż. Jak informuje biograf i tłumacz pisarza, Aleksander Kaczorowski, czytelnicy obawiają się, czy budynek nie zostanie zburzony. Pojawił się nawet postulat, by wykupiło go czeskie państwo.

Hrabal nabył dom na leśnej parceli za pieniądze z nagrody od wydawnictwa. Najpierw z żoną spędzali tam weekendy, a później przenieśli się na stałe. To mieszkańcy Kerska byli inspiracją dla „Święta przebiśniegu”. Tam też kręcono ekranizację książki w reżyserii Jiříego Menzla. W Kersku wciąż pamiętają Hrabala. Powstała ścieżka dydaktyczna, która nosi jego imię. Wiosną odbywają się regularnie wydarzenia poświęcone pisarzowi. Turyści podczas wizyt zachodzą przed dom Hrabala i odwiedzają jego grób w pobliskiej wsi Hradištko.

Teraz dom zostanie sprzedany. Aleksander Kaczorowski informuje, że wiadomość o sprzedaży nieruchomości pojawiła się w mediach społecznościowych w ostatni poniedziałek. W ogłoszeniu czytamy, że murowany domek dwukondygnacyjny ma powierzchnię 45 m² i nadaje się zarówno do celów rekreacyjnych, jak i całorocznego użytkowania. W ciągu ostatnich dwóch lat przeszedł remont – wykonano całkowitą przebudowę dachu polegającą na wymianie pokrycia dachowego.

„Właścicielem domu jest obecnie syn sąsiada Hrabala, któremu zmarły w 1997 roku pisarz zapisał dom w testamencie. Zamierza sprzedać dom wraz z procesją o powierzchni 3,5 tysiąca m² za niespełna 12 milionów koron, czyli około 2,3 miliona złotych. Cena może wydawać się wygórowana, ale jest do negocjacji, więc zapewne znajdzie się nabywca, gdyż nieruchomości w Pradze i okolicach osiągają obecnie zawrotne ceny” – komentuje dla Booklips.pl Aleksander Kaczorowski.

Wieść o sprzedaży domu wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród przyjaciół i miłośników twórczości Hrabala. „Wszyscy są zaniepokojeni, czy nie oznacza to, że miejsce, w którym powstały najsłynniejsze powieści autora 'Pociągów pod specjalnym nadzorem’ czy 'Zbyt głośnej samotności’, bezpowrotnie utraci swój charakter” – mówi Kaczorowski.

Obawy nie są bezzasadne. Kersko to znana miejscowość letniskowa położona około 30 kilometrów od Pragi. „Atrakcyjne działki w tym miejscu rzadko trafiają na sprzedaż, więc to spora okazja, zwłaszcza dla nabywcy, który chciałby w tym miejscu postawić całkiem nowy dom lub apartamentowiec. Dlatego wielu miłośników twórczości pisarza jest zaniepokojonych, czy nie skończy się to wyburzeniem domu, który co prawda był remontowany i jest w dobrym stanie, ale liczy już sobie ponad 50 lat” – wyjaśnia Aleksander Kaczorowski.

„Pojawił się nawet postulat, żeby państwo wykupiło ten dom od właściciela i zamieniło w muzeum pisarza lub ośrodek pracy twórczej. Wydaje się jednak, że jest to marzenie ściętej głowy, gdyż takie pomysły przeważnie giną w krętych labiryntach czeskiej biurokracji” – komentuje Kaczorowski, który pisarzowi poświęcił m.in. książkę „Hrabal. Słodka apokalipsa”. Dlatego dodaje: „Każdy, kto będzie tego lata w Pradze czy okolicach i chciałby zobaczyć dom Hrabala na własne oczy, powinien więc się pośpieszyć, bo być może jest to ostatnia po temu okazja”.

[am]
fot. Sreality.cz

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy