Dolny Śląsk może mieć swoją objazdową księgarnię. Przyłącz się i wesprzyj projekt

22 września 2019


Wrocławska księgarnia Tajne Komplety i prowadząca ją Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza organizują zbiórkę na Book Trucka, czyli mobilną księgarnię i objazdowy dom kultury w jednym. Pojazd będzie służył do promocji ambitnej literatury w miejscowościach peryferyjnych.

Idea stworzenia Book Trucka nawiązuje do dwóch tradycji: bibliobusów funkcjonujących w Polsce w latach 70. i 80., które były ruchomymi oddziałami miejskich bibliotek publicznych, oraz food trucków, czyli popularnych obecnie punktów gastronomicznych na kółkach. Pojazd Tajnych Kompletów ma pełnić funkcję mobilnej księgarni z małą kawiarnią i gastronomią.

„Chcemy jeździć po regionie z projektami społecznymi, promować ambitną literaturę, szczególnie tam, gdzie nie ma potrzebnej infrastruktury” ? piszą organizatorzy projektu. W Book Trucku mają odbywają się m.in. spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych podnoszące kompetencje czytelnicze, warsztaty literackie i filozoficzne, kameralne koncerty, pokazy filmów w plenerze oraz interwencje kulturalne w przestrzeni publicznej małych miejscowości (np. pozyskiwanie domowych archiwów, wspomnień, praca nad pamięcią zbiorową).

Wrocławscy księgarze i animatorzy kultury wierzą, że wdrożenie autorskiej mobilnej księgarni na kółkach, połączonej z działaniami animacyjnymi, przyczyni się do stworzenia nowej propozycji kontaktu z książką i kulturą, a także do promocji czytelnictwa na Dolnym Śląsku (i nie tylko).

Środki z akcji na portalu Polak Potrafi zostaną przeznaczone na zakup busa i zabudowę umożliwiającą prowadzenie działalności księgarskiej i kulturalnej. Book Truck ma wyglądać zjawiskowo i zostanie wykonany niemalże od podstaw. „Chcielibyśmy, aby swoim wizerunkiem nawiązywał do witryny kameralnej księgarni” ? zapowiadają organizatorzy akcji. „Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykonanie całej części naczepy na podstawie przygotowanego projektu technicznego i umieszczenie naczepy na podwoziu dużego busa”.

„Macie drobniaczka albo miliard monet? Sypnijmy groszem, a dzięki temu zrobimy coś odjazdowego w Twojej miejscowości i dziesiątkach innych” ? zachęcają inicjatorzy przedsięwzięcia. Dla internautów, którzy wesprą finansowo projekt, przewidziano liczne nagrody, od książek z serii wydawniczej Tajnych Kompletów po możliwość przejażdżki Book Truckiem ze znanym pisarzem.

Book Truck będzie jeździć po terenach wiejskich, jak i aglomeracjach, zwłaszcza na obszarach o niskich nakładach na kulturę. Pojazd ma działać również poza Dolnym Śląskiem, np. w okolicach nadmorskich plaż, na terenach górskich czy w miejscach plenerowych festiwali kulturalnych.

Projekt możecie wesprzeć na portalu Polak Potrafi.

[am]
źródło: Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy