banner ad

Do świąt w Paryżu działać będzie kawiarnia poświęcona Marcelowi Proustowi

14 listopada 2022

Od 8 listopada w 3. dzielnicy Paryża funkcjonować zaczęła kawiarnia „Chez Marcel” (z fr. U Marcela), która poświęcona jest autorowi „W poszukiwaniu straconego czasu”. Do świąt będzie w niej można nie tylko napić się kawy i zjeść magdalenkę, ale też kupić porcelanowe talerze i kubki oraz inne gadżety z wizerunkiem pisarza.

Inicjatywa powstała z okazji 100. rocznicy śmierci Marcela Prousta, który zmarł w sobotę 18 listopada 1922 roku, wyczerpany po źle leczonym zapaleniu oskrzeli. Chcąc złożyć hołd jednemu z najwybitniejszych francuskich pisarzy, w Paryżu przygotowano szereg wydarzeń, w tym wystawy mu poświęcone, przedstawienia i odczyty jego dzieł. Na tle przygotowywanych atrakcji wybija się tymczasowa kawiarnia „Chez Marcel”.

Kawiarnia to pomysł Maison Fragile, działającej od 2017 roku rodzinnej firmy specjalizującej się w wytwarzaniu zestawów stołowych z porcelany z Limoges, którą zdobią wzory współczesnych francuskich artystów. W swojej ofercie ma m.in. kolekcję „Drodzy paryżanie”, która obejmuje talerze, filiżanki i kubki z wizerunkami historycznych osobistości Paryża. Okrągłą rocznicę śmierci jednego z takich paryżan firma postanowiła uczcić w szczególny sposób.

Na 1,5 miesiąca przekształciła swój butik przy rue de Turenne 32 w luksusową kawiarnię poświęconą Proustowi. Miłośnicy literatury i rzeczy pięknych mogą tam nie tylko skosztować kawy i pysznych magdalenek – w wersji klasycznej, a także z dodatkiem kwiatu pomarańczy i jadalnych kwiatów – ale także zakupić liczne pamiątki związane z pisarzem. Trzon oferty stanowią porcelanowe talerze, filiżanki i kubki z wizerunkiem Prousta, stworzone przez artystę Jean-Michela Tixiera i ręcznie malowane 24-karatowym złotem. Do tego zeszyty z kwestionariuszami Prousta, faksymile rękopisów pisarza, notatniki w magdalenki, papeteria i wiele innych przedmiotów.

Wszyscy, którzy planują w najbliższym czasie odwiedzić Paryż, muszą wiedzieć, że kawiarnia „Chez Marcel” działa jedynie czasowo. Okazję do zanurzenia się w tym proustowskim wszechświecie mamy do 24 grudnia.

[md]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy