Długi księgarzy, wydawców i pisarzy. BIG InfoMonitor podał najnowsze dane

9 sierpnia 2024

W piątek obchodzimy Międzynarodowy Dzień Miłośników Książek. Niestety rosnące zadłużenie na rynku książki rzuca cień na to święto. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor przekazał, że zaległe długi księgarń, wydawców i autorów wynoszą łącznie ponad 41 milionów złotych.

Z najnowszych danych zgromadzonych w Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, gdzie widać opóźnienia w spłacie bieżących rachunków i faktur względem kontrahentów, oraz w bazie informacji kredytowych BIK, która zawiera także dane o niespłaconych na czas zobowiązaniach kredytowych, wynika, że skumulowany dług na rynku księgarskim rośnie nieprzerwanie od 2021 roku.

„Aktualnie, bo na koniec maja 2024 roku, przeterminowane zaległości sprzedawców detalicznych książek wyniosły 14,4 miliona złotych, co oznacza wzrost o 2,1 miliona złotych (17 procent) w porównaniu z sytuacją sprzed trzech lat. Każda księgarnia ma dziś do oddania średnio 82,5 tysiąca złotych. Z kolei odsetek wszystkich przedsiębiorców z tej kategorii, posiadających zaległości wobec banków i kontrahentów, utrzymywał się w ostatnich latach na poziomie ponad 4 procent, przy czym obecnie mamy w Polsce 175 aktywnych, zawieszonych lub zamkniętych firm z opisywanego segmentu” – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Sytuacja wydawców

W nieco innej, aczkolwiek wciąż niepokojącej sytuacji, są wydawcy książek. Jeszcze na koniec maja 2021 roku byli oni winni rekordowe 33,3 miliona złotych, a dzisiaj ich saldo zaległego zadłużenia zmniejszyło się w porównaniu z tamtym okresem o 18,7 miliona złotych (o 56 procent) i wynosi 14,5 miliona złotych. Zmniejszeniu od 2021 roku uległa także liczba nierzetelnych firm widocznych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowych BIK – z 288 do 243.

„Obecnie przeciętny wydawca ma nieuregulowane należności w kwocie 60 tysięcy złotych, co oznacza, że jego dług jest o 55,5 tysiąca złotych mniejszy niż w analogicznym okresie trzy lata temu. Podobnie jak w przypadku księgarni, w najtrudniejszej sytuacji są mniejsze i sprofilowane przedsiębiorstwa poszukujące swojej niszy, które lepszej przyszłości upatrują w rozwoju legislacji” – dodaje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Długi autorów książek

Niepewną sytuację na rynku usług i produktów księgarskich domykają kłopoty finansowe autorów książek, wśród których znajdziemy artystów, pisarzy i niezależnych dziennikarzy. Według baz BIG InfoMonitor i BIK ich nieuregulowane w terminie zobowiązania przyrastają w ostatnich latach w tempie kilkunastu procent rocznie. W 2021 roku zadłużenie w tej grupie wyniosło 8,9 miliona złotych, czyli o 3,5 miliona mniej niż obecnie (na koniec maja 2024 roku wyniosło 12,4 miliona złotych). A to oznacza także, że przeciętny pisarz jest dzisiaj winny swoim wierzycielom 45,2 tysiąca złotych – o 11,6 tysiąca złotych więcej niż jeszcze trzy lata wcześniej.

Niepewna kondycja finansowa przedsiębiorstw działających na rynku księgarskim nie oznacza jednak nagłego spadku zainteresowania książkami w społeczeństwie. Dowodzą tego chociażby coroczne raporty Biblioteki Narodowej. Co zatem stoi za trudną sytuacją polskiego rynku książki?

„Rynek potrzebuje przede wszystkim systemowego wsparcia, zwłaszcza sensownej ustawy o książce – nie tylko o jednolitej cenie, ale też o rabatach dla dystrybutorów, skupie książek przez biblioteki i wielu innych zmian, które pozwoliłyby nawiązać uczciwą konkurencję. Dzisiaj przewagę mają największe przedsiębiorstwa będące właścicielami nie tylko wydawnictw, ale też firm dystrybucyjnych, magazynów czy dużych platform internetowych” – twierdzi cytowany w komunikacie BIG InfoMonitor Krzysztof Cieślik, redaktor naczelny wydawnictwa Artrage.

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy