banner ad

DC zmieniło okładkę komiksu o Batgirl po naciskach internautów

19 marca 2015

joker-okladka-batgirl-1
DC Comics w wyniku internetowego protestu fanek zmartwionych mizoginistycznym wydźwiękiem grafiki zmieniło projekt okładki najnowszego komiksu o przygodach Batgirl.

Grafika Rafaela Albuquerque miała znaleźć się na okładce 41. zeszytu komiksu Batgirl. Przedstawiała Jokera, który obejmuje zapłakaną główną bohaterkę, a na jej twarzy rysuje krwią uśmiech. Okładka miała być hołdem dla kultowego komiksu „Zabójczy żart” Alana Moore?a i Briana Bollanda, w którym to Joker strzelił do Batgirl (czyli Barbary Gordon, córki komisarza Gordona), skazując ją na wózek inwalidzki.

Okładka zdenerwowała fanki, głównie te powiązane ze środowiskiem feministycznym. Teresa Justin napisała na stronie „The Mary Sue” poświęconej kobiecym komiksom: „To niepokojące, odwołuje się do klasycznej historii o Jokerze, ale to nie jest to, co wielu czytelników Batgirl, każdej płci, chciałoby zobaczyć u jednej z niewielu kobiecych bohaterek DC i to w jej własnym komiksie”. Protestujący rozpoczęli na Twitterze akcję z tagiem #ChangeTheCover, mającą skłonić DC Comics do zmiany okładki. W odpowiedzi osoby walczące z wszelką cenzurą w sztuce zaczęły nawoływać do pozostawienia okładki, podpisując swoje posty tagiem #SaveTheCover.

16 marca DC Comics wydało oświadczenie, w którym czytamy: „Wydajemy komiksy o największych bohaterach na świecie i najgorszych złoczyńcach, jakich można sobie wyobrazić. Okładka z Jokerem na czerwiec miała pojawić się z okazji jego 75. urodzin. Bez względu na to, czy fanom podoba się hołd Rafaela Albuquerque dla ’Zabójczego żartu’ Allana Moore?a sprzed 25 lat albo czy uważają, że grafika jest niezgodna z aktualnym tonem Batgirl ? groźby przemocy i molestowanie są złe i nie ma nań miejsca w komiksie i społeczeństwie. Stoimy za talentem twórczym i na życzenie Rafaela DC Comics nie opublikuje tego wariantu okładki”.

Sam twórca okładki powiedział: „Mój wariant okładki Batgirl został zaprojektowany, by oddać hołd komiksowi, który naprawdę podziwiam, i wiem, że jest jednym z ulubionych komiksów czytelników. ’Zabójczy żart’ jest częścią historii Batgirl. Nie mogłem uniknąć ukazania traumatycznych relacji pomiędzy nią a Jokerem. Dla mnie była to po prostu straszna okładka, która przywiodła coś z przeszłości bohaterki i mogła zostać zinterpretowana artystycznie. Ale stało się jasne, że u innych dotknęła bardzo czułego punktu i bez względu na to, czy ta dyskusja jest dobra czy zła, żadna opinia nie powinna być zdyskredytowana. Moją intencją nie było nigdy zranienie czy zdenerwowanie kogoś poprzez moją sztukę. (?) Jestem bardzo zadowolony, że DC Comics wzięło pod uwagę moje obawy i, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie opublikuje w czerwcu tej okładki”.

Stały artysta projektujący okładki dla Batgirl, Cameron Stewart, popiera decyzję Albuquerque. Na Twitterze zaznaczył, że ten wariant okładki nie był zatwierdzony przez całość zespołu, różni się od głównej linii komiksu i dobrze, że się z tego wycofano. „Nie było tutaj cenzury” ? podkreślił.

Przypomnijmy, że Batgirl jest hitem ostatnich miesięcy i jednym z tytułów, dzięki którym po komiksy sięga coraz więcej kobiet.

Oto kontrowersyjny wariant okładki 41. zeszytu „Batgirl”:

joker-okladka-batgirl-2

Ostatecznie komiks przyozdobi jedynie poniższa okładka:

joker-okladka-batgirl-3

[aw]
źródło: The Guardian, Twitter

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy