banner ad

David Mitchell zapowiada na 2020 rok nową, rock’n’rollową powieść

30 września 2019


Wielbiciele talentu Davida Mitchella, autora m.in. „Atlasu chmur”, doczekali się wreszcie wieści na temat nowej książki. Pisarz zapowiada na 2020 rok muzyczną powieść „Utopia Avenue”.

„Utopia Avenue” opowie o losach fikcyjnej grupy muzycznej Utopia Avenue, „najdziwniejszego brytyjskiego zespołu, o którym nigdy nie słyszeliście”. Kapela pojawiła się na psychodelicznej scenie Londynu w 1967 roku. Na jej czele stali wokalista Elf Holloway, półbóg gitary Jasper de Zoet i bluesowy basista Dean Moss. Podczas swej krótkiej, lecz wybuchowej kariery ? od koncertów w klubach Soho i pustych salach balowych, przez Top of the Pops i sukcesy na listach przebojów, aż po uwięzienie w Rzymie i fatalne dwa tygodnie w Ameryce jesienią 1968 roku ? grupa wydała tylko dwie płyty długogrające.

Powieść Davida Mitchella nie tylko przybliży nieznaną historię Utopii Avenue, ale również burzliwe czasy, w których grupa funkcjonowała. Będą więc zamieszki na ulicach, rewolucyjne zmiany zachodzące w społeczeństwie, narkotyki, bandyci, szaleństwo, miłość, seks, śmierć, sztuka, rodziny, które wybieramy, i te, których nie wybieramy. Nie zabraknie też znanych motywów z powieści i filmów o muzyce, jak faustowski pakt czy przemijalność sławy. Autor postawi pytanie: czy w niespokojnych czasach możemy zmienić świat, czy raczej świat zmieni nas?

„Pisanie o muzyce jest jak taniec o architekturze ? to słynna maksyma, przypisywana dziesiątkom osób, od Milesa Davisa, po Laurie Anderson i Franka Zappę. Moja nowa powieść, 'Utopia Avenue’, również wyrosła na tej sentencji. Piosenki wykorzystują głównie język, ale muzyka podłącza się bezpośrednio do czegoś poniżej lub powyżej języka. Czy powieść złożona ze słów (niewyposażona we wbudowane głośniki lub Bluetooth) może odkryć bezsłowne tajemnice muzyki oraz zobrazować wpływ muzyki na ludzi i świat? W jaki sposób? Czy w końcu da się tańczyć o architekturze? 'Utopia Avenue’ to moja mocna odpowiedź” ? napisał w oświadczeniu David Mitchell.

Światowa premiera powieści „Utopia Avenue” zapowiedziana jest na czerwiec 2020 roku. Będzie to pierwsza książka pisarza wydana od czasu „Slade House” z 2015 roku. Nie można jednak powiedzieć, że cały ten okres Mitchell poświęcił na pisanie jedynie tego dzieła. W międzyczasie powstała 90-stronicowa nowela, która ukaże się dopiero w 2114 roku. Autor pracował też z Laną Wachowski i Aleksandarem Hemonem nad scenariuszem czwartego filmu z serii „Matrix”, do którego zdjęcia mają ruszyć na początku 2020 roku.

[am]
fot. Louisiana Channel
źródło: The Bookseller

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy