David Lagercrantz skończył pisać 4 tom „Millennium” Stiega Larssona. Prawa do publikacji sprzedano już do 35 krajów

28 stycznia 2015

4-tom-millennium-35-krajow
Wydawcy na całym świecie zabiegają o prawa do publikacji czwartego tomu „Millennium” Stiega Larssona, który za przyzwoleniem spadkobierców zmarłego przed 10 laty pisarza napisał David Lagercrantz. Do tej pory potwierdzono już, że książka ukaże się w przynajmniej 35 krajach.

Jak donosi szwedzki dziennik „The Local”, Lagercrantz w listopadzie ukończył pracę nad kontynuacją „Millenium”, która będzie nosić tytuł „Det som inte dödar oss” (ze szw. „Co nas nie zabije”). To parafraza słów Friedricha Nietschego „Co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Autor na razie nie zdradza znaczenia tytułu ani tego, w jakim kierunku rozwinie się akcja serii. Wiadomo jedynie, że książka liczy około 500 stron i przedstawi dalsze losy dwójki bohaterów, Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander, których świat poznał dzięki powieści „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”.

Światowa premiera czwartego tomu „Millennium” zaplanowana jest na 27 sierpnia. Umowy podpisano już z 35 krajami spośród 45, w którym opublikowana została oryginalna trylogia Larssona. Powieść ukaże się jednocześnie m.in. we wszystkich krajach skandynawskich oraz w Anglii, Holandii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Kanadzie i USA. Wydawcą polskiego tłumaczenia książki będzie, tak jak w przypadku poprzednich części, oficyna Czarna Owca.

Wydawcy mają duże oczekiwania wobec kontynuacji „Millenium”. Trylogia Larssona sprzedała się w nakładzie 80 milionów egzemplarzy, dlatego przewidują, że czwarty tom będzie jednym z największych tegorocznych bestsellerów na rynku księgarskim. Pod warunkiem, że autor książki, David Lagercrantz, który do tej pory specjalizował się w pisaniu biografii, udźwignie ciężar jakościowy serii.

Książka ukaże się za przyzwoleniem ojca i brata Stiega Larssona, którzy jako prawowici spadkobiercy są właścicielami praw do jego twórczości. Przeciwniczką projektu jest wieloletnia partnerka pisarza, Eva Gabrielsson, która uważa, że jedynym powodem wydania tej publikacji jest chciwość. Choć w jej posiadaniu znajduje się szkic czwartego tomu „Millenium” sporządzony przez samego Larssona, nie ma zamiaru z nikim dzielić się tym manuskryptem.

W rozmowie z dziennikiem „Aftenposten” Lagercrantz potwierdza, że jego książka jest całkowicie samodzielna i nie opiera się na materiałach Larssona. Zapewnia również, że to nie pieniądze zmotywowały go do napisania kontynuacji „Millennium”, ponieważ po wydaniu biografii szwedzkiego pisarza Zlatana Ibrahimovića „Ja, Ibra” ma ich wystarczająco wiele.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy