banner ad

David Koepp, scenarzysta Briana De Palmy i Stevena Spielberga, zadebiutuje jako powieściopisarz

28 sierpnia 2018


David Koepp, słynny hollywoodzki scenarzysta, który pisał skrypty do filmów takich tuzów kina, jak Robert Zemeckis, Brian De Palma czy Steven Spielberg, zapowiada wydanie debiutanckiego thrillera. 55-letni autor podpisał właśnie umowę z HarperCollins.

Koepp należy do najbardziej rozchwytywanych scenarzystów w Hollywood. Nawet jeśli nie kojarzyliście go z nazwiska, z pewnością wszyscy widzieliście przynajmniej jeden film, do którego pisał scenariusz. To on pracował nad skryptem czarnej komedii Roberta Zemeckisa „Ze śmiercią jej do twarzy”. Najbardziej jednak znany jest ze współpracy ze Stevenem Spielbergiem (przy scenariuszach do dwóch części „Parku Jurajskiego”, „Wojny światów” i czwartej odsłony „Indiany Jonesa”) oraz Brianem De Palmą („Życie Carlita”, „Mission: Impossible” i „Oczy węża”). Koepp wymyślił historię i napisał scenariusz „Azylu” Davida Finchera, a także pracował przy kinowych adaptacjach „Aniołów i demonów” oraz „Inferna”. Ma również w dorobku reżyserskie projekty, chociażby „Sekretne okno” na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Zrozumiałe więc, że zainteresowanie wydawców było ogromne. Za umowę na dwie książki wydawnictwo HarperCollins musiało ponoć zapłacić siedmiocyfrową kwotę.

Debiutancki thriller ma ukazać się w 2019 roku i nosi tytuł „Cold Storage”. Głównym bohaterem powieści jest Robert Diaz, ekspert od bezpieczeństwa narodowego, który pomógł niegdyś w powstrzymaniu śmiercionośnego, zakaźnego organizmu w chronionym obiekcie rządowym. Trzydzieści dwa lata później, wraz z dwoma strażnikami magazynu, musi dokonać tego samego raz jeszcze, zanim makabryczne skutki staną się nieodwracalne. Tyle, jak na ten moment, wiadomo na temat fabuły.

„Jako że dorastałem oglądając i uwielbiając filmy, które napisał David Koepp, moje oczekiwania dotyczące 'Cold Storage’ były już wysokie, ale nic nie przygotowało mnie na doświadczenie lektury jego debiutanckiej powieści. Zapierająca dech w piersiach tempem, pomysłowo opowiedziana i posiadająca fantastyczne postaci książka jest obowiązkową, niezapomnianą lekturą, którą z zachwytem opublikujemy” ? powiedział Dominic Wakeford z imprintu HQ, który opublikuje książkę na rynku brytyjskim.

Wydawcy oczekują, że „Cold Storage” będzie przyszłorocznym bestsellerem. Książka ukaże się nie tylko na rynku anglosaskim, ale też w Brazylii, Francji, Niemczech, Holandii, Włoszech, Japonii, Portugalii, Szwecji oraz Hiszpanii, a i Polska pewnie niebawem dołączy do tego zestawu. Co więcej, na rok przed premierą prawa do ekranizacji zostały już nabyte przez Paramount Pictures. Scenariusz filmu ma oczywiście napisać sam autor.

[am]
fot. Core The Studio
źródło: Bookseller

Tematy: , ,

Kategoria: newsy