David Duchovny napisał powieść o gadającej krowie, która rozwiązuje konflikt izraelsko-palestyński

12 stycznia 2015

david-duchovny-pisze
Już w lutym tego roku amerykańscy czytelnicy będą mogli przeczytać debiutancką powieść Davida Duchovnego, która pod postacią bajkowej przypowiastki, poruszy współczesne kwestie społeczne i polityczne.

Duchovny najwyraźniej pozazdrościł swojej koleżance z serialu ?Z Archiwum X? i postanowił także zabrać się za pisanie. W odróżnieniu od Gillian Anderson nie stworzył jednak powieści science fiction, ale parabolę, której akcja rozgrywa się na zwierzęcej farmie. Brzmi znajomo? I słusznie. „To bajka w stylu ?Folwarku zwierzęcego? albo ?Pajęczyny Charlotty?” ? zapowiadał Duchovny w sierpniu zeszłego roku w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”.

Powieść aktora nosi tytuł „Holy Cow: A Modern Day Fairy Tale” (z ang. „Święta krowa: Współczesna bajka”), a jej bohaterką jest Elsie Bovary, bardzo szczęśliwa krowa, która spędza kolejne długie, leniwe dni na jedzeniu, drzemaniu i rozmowach z przyjaciółką, Mallory. Pewnej nocy Elsie i Mallory wymykają się z pastwiska. Podczas gdy Mallory flirtuje z bykiem z sąsiedztwa, Elsie zwraca swą uwagę na dom. Zagląda przez okno i widzi rodzinę rolnika skupioną wokół jasnego pudełka, w którym pojawia się coś o ?przemysłowym gospodarstwie mięsnym?. To wstrząsa światem Elsie. Krowa decyduje się na ucieczkę, a towarzyszą jej świnia Shalom, która przeszła na judaizm i czyta Torę, oraz indyk Tom, który nie potrafi latać, ale umie posługiwać się iPhonem i udziela wszystkim porad psychiatrycznych z udawanym niemieckim akcentem. Z zapowiedzi wydawnictwa wynika, że ta oryginalna trójka wyruszy w podróż, która ostatecznie doprowadzi do pokoju na Bliskim Wschodzie.

Związki Davida Duchovnego z literaturą są bliższe niż niejednemu mogłoby się wydawać. Aktor nie tylko przez siedem lat wcielał się w postać pisarza Hanka Moody?ego w serialu „Californication”, ale też ukończył literaturę angielską na Uniwersytecie Princeton i zrobił magisterium na Uniwersytecie Yale. Tytuł jego pracy licencjackiej brzmiał: „Schizofreniczna krytyka czystego rozumu we wczesnych powieściach Becketta”. To też zawsze jakaś reklama dla książki.

Światowa premiera powieści Davida Duchovnego zapowiedziana jest na 3 lutego 2015.

[aw]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy