Dav Pilkey pisze książki o „Kapitanie Majtasie” w japońskiej jaskini

17 czerwca 2017


Okazuje się, że Dav Pilkey, autor słynnej serii dla dzieci o dwóch małoletnich rozrabiakach, George?u i Haroldzie, którzy za sprawą hipnozy przemieniają dyrektora szkoły w wymyślonego przez siebie bohatera, Kapitana Majtasa, znalazł osobliwe miejsce do pisania swoich książek.

Wielu pisarzy słynie z dziwnych obyczajów towarzyszących pracy twórczej. Dan Brown lubi się od czasu do czasu odblokować, wisząc do góry nogami. John Cheever ubierał się w garnitur przed porannym wyjściem do garażu, ponieważ traktował pisanie jak chodzenie do normalnej pracy w biurze. Z kolei Marcel Proust największe dzieła stworzył nocą, leżąc niemal na płasko w łóżku przy słabym świetle. U Dava Pilkeya to nie rytuał zwraca uwagę, ale miejsce, w którym autor pisze zwykle swoje książki o Kapitanie Majtasie. Jak wyjawił w rozmowie z dziennikarzem „New York Post”, historie, które pokochały miliony dzieci na świecie i zatrwożyły niektórych rodziców, powstają między innymi w jaskini położonej w pobliżu miejscowości Minamiizu w Japonii.

„Jaskinia to pewnego rodzaju konieczność” – tłumaczy pisarz. Pilkey wraz z żoną dzielą życie pomiędzy Bainbridge Island w stanie Waszyngton a Minamiizu, miasteczko na półwyspie Izu w Japonii. „Lubię przebywać na zewnątrz, gdy piszę, ponieważ inspiruję się naturą. W Japonii zwykle chodziłem na plażę w pobliżu naszego domu, ale okazało się, że tam mieszkają małpy” – opowiada Pilkey. Początkowo urocze zwierzęta nie przeszkadzały mu w pracy, z czasem jednak zaczęły być coraz bardziej odważne i wścibskie. „Zbiegały się i wspinały na mnie. Chwytały mnie za rękę, brały okulary ? to było naprawdę okropne”. Pilkey wsiadł więc do swego kajaka i wyruszył na północ, w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Właśnie wtedy natrafił na swoje nowe ulubione miejsce pracy. „Małpy nie mogą się tam dostać” – mówi, dodając, że jedyne wejście do jaskini prowadzi od wody.

Słynny cykl ilustrowanych książek dla dzieci o Kapitanie Majtasie powstaje od 1997 roku. Do tej pory Dav Pilkey napisał dwanaście tomów głównej serii oraz kilka pozycji poświęconych drugoplanowym postaciom. W czerwcu do kin na świecie weszła ekranizacja książek zatytułowana „Kapitan Majtas: Pierwszy wielki film” w reżyserii Roba Lettermana (polska premiera zapowiedziana na 21 lipca).

[am,aw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy