Data przyznania Nagrody Goncourtów 2020 wreszcie ustalona

13 listopada 2020

W piątek podczas wideokonferencji Akademia Goncourtów postanowiła, że zwycięzcę tegorocznej edycji swojej nagrody ogłosi w poniedziałek 30 listopada, tuż przed planowanym przez francuski rząd stopniowym luzowaniem obostrzeń.

Początkowo Nagroda Goncourtów miała zostać przyznana 10 listopada, ale jurorzy zdecydowali się wstrzymać z ogłoszeniem swojego wyboru w geście solidarności z księgarzami, którzy byli zmuszeni do zamknięcia interesów z powodu pandemii koronawirusa. Jak podkreślili członkowie Akademii w komunikacie prasowym, podjęli ten krok, aby nie przynosić dodatkowych korzyści innym platformom sprzedaży.

Trzeba pamiętać, że oprócz prestiżu Nagroda Goncourtów oznacza też duże korzyści ekonomiczne nie tylko dla laureata i jego wydawcy, ale też branży księgarskiej. Książka, która zdobywa to wyróżnienie, średnio sprzedaje się w nakładzie około 350 tysięcy egzemplarzy. A dobra sprzedaż to coś, czego francuscy księgarze teraz najbardziej potrzebują. Niektórzy sprzedawcy w Paryżu mówią, że ich obroty spadły o 70%.

Z ogłoszeniem daty przyznania nagrody członkowie Akademii Goncourtów czekali na decyzje rządu o odmrażaniu gospodarki. Przewodniczący kapituły, Didier Decoin, powiedział we wtorek 10 listopada na antenie Europe 1, że jurorzy wyznaczają „ostateczny termin” na 10 grudnia, żeby władze mogły otworzyć księgarnie, a każdy chętny zdążył zakupić książki w okresie przedświątecznym.

Gdy w czwartek 12 listopada premier Francji Jean Castex zasugerował możliwość zluzowania obostrzeń od 1 grudnia, następnego dnia członkowie Akademii spotkali się podczas wideokonferencji, aby ustalić datę ogłoszenia laureata Nagrody Goncourtów na 30 listopada. To pozwoli księgarniom na terminowe zaopatrzenie się w książki.

W gronie finalistów Prix Goncourt znajduje się czworo autorów. Są to: Djaïli Amadou Amal, Hervé Le Tellier, Maël Renouard i Camille de Toledo.

Jury Nagrody Renaudot zgodnie ze zwyczajem postanowiło pójść w ślad za Akademią i zadeklarowało, że ogłosi swojego zwycięzcę tego samego dnia.

[am]
fot. ActuaLitté/Flickr

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy