banner ad

Sprzedaż książek Danielle Steel przekroczy w 2023 roku miliard egzemplarzy

22 listopada 2022

Dom wydawniczy Pan Macmillan ogłosił, że w 2023 roku sprzedaż książek Danielle Steel na całym świecie przekroczy miliard egzemplarzy. Z okazji tego „nadzwyczajnego osiągnięcia” zaplanowany zostanie szereg działań, również online, które mają być formą podziękowania dla jej czytelników i sposobem na przyciągnięcie kolejnych.

Aby dać pewne wyobrażenie o tak dużym nakładzie sprzedanych książek, Pan Macmillan porównuje to ze znanymi obiektami architektonicznymi. Gdyby położyć te wszystkie egzemplarze jeden na drugim, to otrzymalibyśmy konstrukcję wyższą niż 60 tysięcy wież Eiffla lub 45 tysięcy wieżowców Empire State Buildings.

„To naprawdę imponująca liczba” – skomentowała 75-letnia Danielle Steel, dziękując swojemu wydawcy, jak i czytelnikom za współdzielenie z nią radości z tego „ważnego kamienia milowego”.

W związku z przekroczeniem granicy miliarda sprzedanych egzemplarzy Pan Macmillan zamierza przez cały 2023 rok organizować działania związane z Danielle Steel. Oprócz serii wydarzeń w brytyjskich (i nie tylko) bibliotekach w planach są interaktywne kampanie w mediach społecznościowych oraz wiele innych przedsięwzięć.

Od momentu debiutu powieściowego w 1973 roku Danielle Steel napisała ponad 190 książek, w tym ponad 140 powieści, które przetłumaczono na 43 języki i opublikowano w 69 krajach. Z czasem autorka nie zmniejszyła, a wręcz zwiększyła swoją produktywność. Od kilku lat wydaje od 6 do 7 książek rocznie. Jak twierdzi, tak imponujące tempo zawdzięcza temu, że pracuje nawet… od 20 do 22 godzin dziennie.

Większość czasu spędza w swoim domu w Paryżu (ewentualnie w drugim w San Francisco), gdzie wstaje i dociera do gabinetu ok. godz. 8:30. Pisze zazwyczaj w kaszmirowej koszuli nocnej. Na biurku stoi komputer, ale wykorzystuje go jedynie do wymiany e-maili i wyszukiwania różnych informacji. Książki powstają na maszynie Olympia z 1946 roku, którą kupiła jako 19-latka. Na wszelki wypadek autorka nabyła sobie kilkanaście dodatkowych egzemplarzy, które trzyma na części zapasowe. Je grzankę, pije mrożoną kawę bezkofeinową i zaczyna pisanie. „Żywa czy martwa, w deszczu czy w słońcu, siedzę przy biurku i wykonuję swoją pracę. Czasami rano kończę książkę, a pod koniec dnia zaczynam kolejny projekt” – mówiła w 2019 roku w wywiadzie dla „Glamour”. Steel twierdzi, że nie przerywa pracy nawet wtedy, gdy pisanie jej nie idzie. Wychodzi z założenia, że lepiej przemęczyć się i mieć napisane 30 stron, które można później poprawić, niż siedzieć z niczym.

Poprawki w tekście pisarka wprowadza zazwyczaj, siedząc na ulubionej kanapie. Ponoć nie kładzie się do łóżka, dopóki nie jest tak zmęczona, że mogłaby spać na podłodze. „Jeśli śpię cztery godziny, to jest to naprawdę dobra noc dla mnie” – przyznała w tym samym wywiadzie. Kilka razy w miesiącu – według jej słów – zdarza jej się nie wychodzić z gabinetu przez 24 godziny. Posiłki są jej dostarczane do pokoju. Zazwyczaj unika podczas pracy wszelkich kontaktów poza rozmowami telefonicznymi z dziećmi. I raz w roku wyjeżdża na tydzień na wakacje na południe Francji, a także od czasu do czasu ogląda paryskie pokazy mody, robi zakupy lub w inny sposób się relaksuje.

Wypowiedzi Steel budzą jednak wątpliwości w mediach. Sceptycy próbują wyjaśnić opowieści o rutynie pisarskiej autorki na trzy sposoby. W najlepszym wypadku po prostu przesadza, tworząc mit o swojej etyce pracy. Niewykluczone też, że pomagają jej ghostwriterzy, ale w odróżnieniu od Jamesa Pattersona nie przyznaje się do tego i nie honoruje ich pracy nazwiskiem na okładce.

Istnieje też prawdopodobieństwo, że zalicza się do grona niecałego 1% populacji, która ma mutację genu regulującego rytm dobowy, a tym samym wystarcza jej tak niewielka ilość snu i nie wpływa to negatywnie na jej funkcjonowanie za dnia. Według zaleceń Narodowej Fundacji Snu przeciętny człowiek powyżej 65. roku życia powinien sypiać regularnie od 5 do 9 godzin (to granice dopuszczalne, ich przekraczanie ma szkodliwy wpływ na zdrowie).

[am]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy