Czytelnicy po raz piąty przyznają Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej. Głosowanie już rozpoczęte!

12 września 2018


Od kilku dni znamy finałową siódemkę książek nominowanych w 13. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Jedna z nich otrzyma także Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Od dziś można oddawać głosy na ulubione książki. Wręczenie obu nagród nastąpi podczas uroczystej gali 13 października.

Zmarła w 2013 roku Natalia Gorbaniewska była rosyjską poetką, dziennikarką, tłumaczką literatury polskiej, a także pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Kapituła nagrody postanowiła uczcić jej pamięć, ustanawiając pięć lat temu nagrodę jej imienia. Jest to honorowe wyróżnienie dla jednej z siedmiu książek finałowych, którą wskaże publiczność. Nagrodę otrzymał w roku 2014 Pavol Rankov. W 2015 roku laureatem został Lucian Dan Teodorovici, w 2016 ? Varujan Vosganian, a w 2017 nagrodę otrzymała Andrea Tompa.

Głosować na jedną z siedmiu nominowanych książek można na stronie: www.angelus.com.pl w terminie od 12 września do 12 października. Każda osoba może zagłosować tylko raz z jednego urządzenia (adresu IP). Po zagłosowaniu przyciski stają się nieaktywne. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas gali wręczenia Nagrody Angelus, która odbędzie się 13 października we Wrocławiu.

Lista nominowanych książek, na które można oddawać głosy:

1. Antonín Bajaja ?Nad piękną, modrą Dřevnicą?, tłum. Dorota Dobrew, wyd. Książkowe Klimaty (Czechy),
2. Weronika Gogola ?Po trochu?, wyd. Książkowe Klimaty (Polska),
3. Péter Nádas ?Pamięć?, tłum. Elżbieta Sobolewska, wyd. Biuro Literackie (Węgry),
4. Artur Nowaczewski ?Hostel Nomadów?, wyd. Iskry (Polska),
5. Maciej Płaza ?Robinson w Bolechowie?, wyd. W.A.B. (Polska),
6. Lutz Seiler ?Kruso?, tłum. Dorota Stroińska, wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego (Niemcy),
7. Marian Sworzeń ?Czarna ikona. Biełomor. Kanał Białomorski. Dzieje. Ludzie. Słowa?, wyd. Sic! (Polska).

Natalja Gorbaniewska urodziła się w 1936 roku w Moskwie. Działała w ruchu obrony praw człowieka. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej „Kroniki Wydarzeń Bieżących”. Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Aresztowana 1969 roku, zwolniona w lutym 1972, po pobycie w więzieniu śledczym i przymusowym więzieniu psychiatrycznym. Wyemigrowała z ZSRR w 1975 roku. Od 1976 roku mieszkała w Paryżu. Pracowała jako dziennikarka w Radiu Swoboda, współpracowała z rosyjskimi pismami emigracyjnymi „Kontinient” i „Russkaja Mysl”. Za przekłady literatury polskiej, m.in. Czesława Miłosza, Józefa Mackiewicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, w 1992 roku została nagrodzona przez Polski PEN Club. Była laureatką nagrody paryskiej „Kultury” i Nagrody im. Jerzego Giedroycia (2005). W 2006 roku przyjęła polskie obywatelstwo. Zmarła w listopadzie 2013 roku.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy