banner ad

Czytelnicy chętnie kupują książki w salonikach prasowych. Kolporter notuje 20-procentowy wzrost sprzedaży

25 stycznia 2023

Książki kupujemy nie tylko w księgarniach stacjonarnych i internetowych, ale też na poczcie, w supermarketach czy w salonikach prasowych. Jak się okazuje, w tych ostatnich literatura cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Spółka Kolporter, będąca największym dystrybutorem prasy w Polsce, informuje, że ubiegły rok zamknęła z 20-procentowym wzrostem sprzedaży książek w porównaniu do 2021 roku.

Książki są od lat obecne w ofercie Kolportera. Początkowo były głównie dodawane do pism. W 2011 roku pojawiły się w salonikach jako oddzielny produkt, a pięć lat później utworzono „Strefę Książki”. Jak pokazują najnowsze dane, było to dobre posunięcie, ponieważ egzemplarzy sprzedaje się coraz więcej.

Z analiz przeprowadzonych w sieci Kolportera wynika, że klienci najchętniej sięgają po lektury w sierpniu i grudniu. Lato to czas wyjazdów na urlop, kiedy wiele osób lubi odprężyć się przy książce, a ostatni miesiąc w roku to czas prezentów kupowanych pod choinkę. Najczęściej wybierane były romanse, kryminały i literatura obyczajowa. Klienci saloników kupowali zarówno bestsellery znanych autorów, jak i kolekcje przygotowywane przez wydawców prasy. Najlepiej sprzedającym się tytułem, który przez kilka miesięcy plasował w rankingu „top 10”, była powieść „Suknia ślubna” Danielle Steel.

Sporą popularnością cieszą się też wydania kieszonkowe, które nie tylko mają poręczny format, ale też niższą cenę od wydań tradycyjnych. „Takie wydania są wygodniejsze w użytkowaniu i dlatego są chętnie wybierane przez klientów. Kilka lat temu postanowiliśmy wprowadzić je do oferty sezonowej. Oferowaliśmy je klientom latem. Przyjęły się w salonikach na dobre i proponujemy je klientom przez cały rok” – wyjaśnia Ewelina Szybińska, specjalista ds. produktu w Pionie Handlowym Kolportera.

Latem i zimą rośnie też w salonikach sprzedaż wszelkiej maści książeczek dla dzieci, zarówno kolorowanek, wydrapywanek, łamigłówek, jak i publikacji edukacyjnych. „Najczęściej jednak w koszykach zakupowych znajdowały się popularne książeczki z serii o przygodach Kici Koci, których autorką jest Anita Głowińska. Nasi klienci najchętniej sięgali po tytuły: 'Kicia Kocia jest chora’, 'Kicia Kocia gotuje’, 'Kicia Kocia zostaje policjantką’, 'Kicia Kocia sprząta’ i 'Kicia Kocia na plaży'” – informuje Szybińska.

Poniżej prezentujemy zestawienie najlepiej sprzedających się książek w sieci saloników Kolportera w 2022 roku:

  1. Danielle Steel „Suknia ślubna”,
  2. Danielle Steel „To, co lśni”,
  3. Rachel Abbot „Odwróć wzrok”,
  4. Stephen King „Billy Summers”,
  5. Laila Shukri „Perska niepewność”,
  6. Barbara Wysoczańska „Narzeczona nazisty”,
  7. Liane Moriarty „Sekret mojego męża”,
  8. Julie Gregory „W obronie syna”,
  9. Tanya Valko „Arabska Żydówka”,
  10. Krystyna Mirek „Szczęśliwy dom”.

[am]
fot. Paweł Wójcik/Kolporter

Tematy: , ,

Kategoria: newsy