Czytasz „Harry?ego Pottera”? Jesteś bardziej tolerancyjny wobec imigrantów i osób o odmiennej orientacji seksualnej

4 sierpnia 2014

fani-pottera-tolerancyjni
Włoscy naukowcy donoszą, że dzieci, które czytały serię książek o Harrym Potterze, wykazują mniej uprzedzeń wobec imigrantów i osób o odmiennej orientacji seksualnej niż te, które książek J. K. Rowling nie czytały.

Raport opublikowany w „Journal of Applied Social Psychology” dowodzi, że książki Rowling, pomagają zwalczać uprzedzenia, zmieniając u młodzieży postrzeganie grup społecznie napiętnowanych. Naukowcy poprosili grupę 34 uczniów szkoły podstawowej o przeczytanie i omówienie wybranych fragmentów książek o Harrym Porterze. Połowa z nich miała skupić się na lekturze ustępów, w których poruszono kwestię uprzedzeń (chociażby scenę, w której Malfoy nazywa Hermionę Granger „szlamą”), druga połowa czytała fragmenty bez jakiegokolwiek związku z tematem. Okazuje się, że uczniowie, którzy czytali i omówili temat uprzedzeń w powieściach, wykazywali w wypełnionym kwestionariuszu lepsze nastawienie do imigrantów, ale tylko wtedy, gdy identyfikowali się z głównym bohaterem książek.

W drugim badaniu naukowcy poprosili 117 uczniów szkół średnich o odpowiedź na pytanie, jak wiele książek o Harrym Potterze mieli okazję dotąd przeczytać, czy emocjonalnie utożsamiają się z głównym bohaterem lub jego przeciwnikiem, Voldemortem, a także jaki jest ich stosunek wobec osób LGBT. Naukowcy odkryli, że uczniowie, którzy przeczytali więcej książek, bardziej pozytywnie postrzegali osoby o odmiennych preferencjach seksualnych, ale tylko wtedy, gdy emocjonalnie utożsamiali się z Harrym Potterem.

Wiadomość ta z pewnością ucieszyła autorkę książek, J. K. Rowling, która już przed laty określała swą sztandarową serię „argumentem na rzecz tolerancji”. Warto również podkreślić, że powyższe wyniki badań pokrywają się z raportem kanadyjskich naukowców, który stwierdza, że osoby czytające choćby i krótkie utwory prozatorskie posiadają większą zdolność do okazywania empatii.

fot. Doug Kline

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy