Czytanie powinno być elementem profilaktyki zdrowia najmłodszych. Apel Fundacji Powszechnego Czytania

7 kwietnia 2025

Każdego roku w dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji Fundacja Powszechnego Czytania zaapelowała do lekarzy i decydentów: czytanie powinno stało się elementem profilaktyki zdrowia i wsparcia rozwoju najmłodszych.

„Profilaktyka zaburzeń – także tych w sferze emocjonalnej i funkcjonowania społecznego – jest dziś fundamentem opieki lekarskiej nad dziećmi. Czynnikiem, który skutecznie stymuluje harmonijny rozwój dziecka, jest wspólne czytanie i rozmowa już od urodzenia” – zauważa fundacja, która zachęca środowisko medyczne do systemowego rekomendowania rodzicom i opiekunom czytania na głos i rozmowy z dzieckiem już od pierwszych chwil życia.

Jak przekonuje fundacja, temat czytania nie należy tylko do obszaru kultury i edukacji, ale także, a patrząc na temat z punktu widzenia rozwoju – przede wszystkim – stabilności, zdrowia i dobrostanu. „Zarówno w Polsce, jak i na świecie, największe inwestycje w rozwój obywatela zaczynają się w okresie szkolnym, edukacja publiczna jest tym momentem. Tymczasem wykres neuroplastyczności naszych mózgów, czyli ich 'gotowości’ na rozwój, pokazuje, że największe efekty rozwojowe moglibyśmy osiągnąć, wspierając rodziny w ich 'pracy’ z dziećmi w pierwszych latach od urodzenia. Dlatego rola środowiska medycznego jest właściwie niezastąpiona – bo to lekarze, położne i pielęgniarki widzą się z młodymi rodzicami i są dla nich bardzo ważnymi autorytetami” – mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania.

Czytanie elementem nowoczesnego podejścia do pediatrii

Fundacja prowadzi program „Książka na Receptę. Recepta na sukces”, którego celem jest nie tylko zaproszenie lekarzy do rekomendowania czytania, ale także dostarczenie odpowiedniego wsparcia dla środowiska medycznego do wprowadzenia takiej interwencji podczas wizyt. Elementem „Książki na Receptę” jest dostarczenie do gabinetów książek, które są przekazywane pacjentom wraz z materiałami edukacyjnymi dla rodziców i opiekunów.

„Współczesna pediatria coraz częściej podkreśla, że zdrowie dziecka to nie tylko profilaktyka i leczenie chorób, ale także troska o jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Wspieranie dobrostanu najmłodszych wymaga uwzględnienia tych aspektów, które odgrywają równie istotną rolę. Rekomendacje lekarzy dotyczące czytania oraz inicjatywa 'Książka na Receptę’ stanowią ważne kroki w kierunku nowoczesnego podejścia do pediatrii. Polskie Towarzystwo Pediatryczne aktywnie promuje takie działania, uznając je za niezbędne dla zdrowia dzieci. Zaleca również, by lekarze zwracali uwagę na znaczenie czytania w rozwoju najmłodszych, traktując je jako istotny czynnik wspierający ich dobrostan psychiczny i emocjonalny. Zaangażowanie pediatrów, którzy na co dzień opiekują się małymi pacjentami, może znacząco wpłynąć na postrzeganie czytania jako inwestycji w zdrowie dziecka” – zaznacza prof. Teresa Jackowska, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Konferencja dla lekarzy, pielęgniarek oraz przedstawicieli innych specjalizacji

11 kwietnia 2025 roku w Bibliotece Narodowej odbędzie się organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania konferencja poświęcona wpływowi czytania na zdrowie i rozwój dzieci. Międzynarodowe grono ekspertów przedstawi badania i doświadczenia z tym związane. W wydarzeniu mogą wziąć udział lekarze rodzinni, pediatrzy, a także przedstawiciele innych specjalizacji. Szkolenie rekomendowane jest także pielęgniarkom i położnym oraz nauczycielom i bibliotekarzom szkół i bibliotek przyszpitalnych.

Jednym z prelegentów będzie profesor Paul Wise, wykładowca pediatrii na Wydziale Neonatologii i Medycyny Rozwojowej oraz Polityki Zdrowotnej na Uniwersytecie Stanforda, autor licznych publikacji na temat zdrowia dzieci i rozwoju społecznego oraz współtwórca programów badawczych dotyczących profilaktyki zdrowotnej najmłodszych. Profesor Wise przybliży temat kształtu polityki zdrowotnej w kontekście opieki pediatrycznej. Wśród ekspertów przewidziani są także prof. Barry Zuckerman (Boston Medical Center), prof. Maryanne Wolf (UCLA), prof. Ewa Haman (Uniwersytet Warszawski) i lek. Monika Działowska.

„W mojej praktyce lekarskiej już od kilku lat zachęcam rodziców do czytania dzieciom. Realny wpływ głośnego czytania na zdrowie małych pacjentów na wczesnym etapie rozwoju potwierdzają badaniami pediatria, psychologia, neurologia i psycholingwistyka, ale kiedy zaczniemy robić to samemu, widzimy efekty na własne oczy. Wprowadzenie przepisywania czytania 'na receptę’ jest możliwe w polskich gabinetach. Wymaga mniej czasu niż mogłoby się wydawać. Zapraszam na konferencję i warsztaty jej towarzyszące, które pokażą, jak i po co to robić” – mówi lek. Magdalena Ossolińska, pediatra, kierowniczka merytoryczna programu „Książka na Receptę”.

Fundacja Powszechnego Czytania przekonuje, że włączanie czytania jako elementu profilaktyki zdrowia to inwestycja w przyszłość obywateli, dlatego wzbudza zainteresowanie decydentów. Miasto Zabrze już od 2023 roku pracuje nad czytelnictwem w wydziale zdrowia, a nie tylko kultury. Natomiast w warmińsko-mazurskim decyzją marszałka województwa wprowadzana jest właśnie taka strategia.

„Współpraca na rzecz promocji czytania jest ważna i wymaga odejścia od schematycznego myślenia na temat jego roli w naszym życiu. 'Książka na Receptę’ włącza nieoczywiste – choć tylko na pozór – środowisko w zapraszanie do świata książki. Co ważne, wykorzystuje siłę autorytetu, pokazuje realny wpływ czytania, ale też uwidacznia powód, dla którego powinniśmy w promocję czytania inwestować” – podkreśla Joanna Piekarska z Biblioteki Narodowej, która jest gospodarzem i współorganizatorem tegorocznego szkolenia i warsztatów.

Konferencja odbędzie się 11 kwietnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Udział w niej jest bezpłatny, certyfikowany punktami edukacyjnymi Okręgowej Izby Lekarskiej.

[am]
fot. Freepik

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy