„Czytanie łączy!”. Rusza kolejna odsłona kampanii zachęcającej ojców do wspólnej lektury z dziećmi
Mężczyźni czytają mniej niż kobiety i najwyższy czas to zmienić. Takie zadanie stawiają sobie organizatorzy ogólnopolskiej kampanii #TataTeżCzyta, która po raz trzeci zaprasza ojców, opiekunów, a także pozostałych członków rodziny do wspólnego czytania dzieciom.
„Czytanie łączy!” – to hasło tegorocznej edycji kampanii #TataTeżCzyta, którą organizują Fundacja Powszechnego Czytania i Wydawnictwo Tatarak. Ma ona zachęcić ojców do wspólnego czytania z dziećmi jako narzędzia budowania silnych relacji, kształtowania postaw oraz wspierania emocjonalnego rozwoju maluchów.
Tegoroczny raport Biblioteki Narodowej potwierdził, że w Polsce wciąż więcej kobiet niż mężczyzn czyta książki. Różnica w poziomie czytelnictwa wynosi aż 12 punktów procentowych. Szukając przyczyn tego stanu, organizatorzy kampanii zwracają uwagę na wiązanie czytania z okresem edukacji, a także aspekt socjalizacji w środowisku rodzinnym. Wskazują na znaczenie czytelniczych męskich wzorców, które będą wspierać kształtowanie i pielęgnowanie czytelniczych nawyków już w dzieciństwie. Te z kolei będą przekładać się w dorosłym życiu na zwyczaj sięgania po książkę, także dla przyjemności.
„Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ czytania na rozwój dzieci, ale także na znaczenie wspólnej lektury dla budowania wzajemnych relacji rodzic-dziecko i silnych więzi rodzinnych. Czytanie jest przecież okazją do rozmowy, co jest istotne zwłaszcza dla kilkulatków, ale budowanie tego nawyku powinno zaczynać się jak najwcześniej” – informuje w komunikacie Fundacja Powszechnego Czytania.
Jak przekonują naukowcy, większe zaangażowanie ojców w strukturalne, edukacyjne aktywności, takie jak m.in. czytanie, zabawa czy opowiadanie historii, ma unikalny i istotny wpływ na wyniki dzieci w szkole podstawowej. W badaniach Uniwersytetu Harvarda zauważono, że pytania zadawane przez mężczyzn podczas czytania prowokują wymagające „dyskusje wyobrażeniowe” i mocno wspierają rozwój językowy dzieci.
„Wiele badań jasno wskazuje na olbrzymie znaczenie wciągania dziecka w interakcję wokół książki. Wykazano, że szczególnie ojcowie są gotowi krytykować książkę, stawiać jej i dziecku wyzwania, co przynosi świetne efekty na poziomie rozwoju dzieci, bo je stymuluje do reakcji. Brawa zatem dla wszystkich czytających ojców, dziadków czy wujków gotowych nie zgodzić się z fabułą. Zapraszamy do takiej niezgody – wszystkich – tatusiów, ale także czytające mamy!” – zachęca Monika Wróbel-Lutz, szefowa Wydawnictwa Tatarak.

Ambasadorowie kampanii (fot. Fundacja Powszechnego Czytania)
W kampanię włączają się społecznie specjalnie wybrani ambasadorowie, a także wydawcy, dystrybutorzy, księgarnie, jak również miasta, instytucje, biblioteki, szkoły, przedszkola, firmy. W tym roku do grona ambasadorów – Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego, Łukasza Dominiaka, Janka Dąbrowskiego i innych znanych ojców – dołączyli kolejni, m.in. Zygmunt Miłoszewski, Rafał Sonik, Wojtek Fiedorczuk, Karol „Solar” Poziemski, Krystian Hanke i Andrzej Deskur. Kampanię wspierają również koszykarze drużyny Trefl Sopot i siatkarze klubu Trefl Gdańsk.
„Od kiedy zostałem ojcem staram się spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu. Dbam też o to, żeby był on wartościowy – razem się bawimy i razem sięgamy po książki. Pokazuję moim synom, że ich tata robi różne fajne rzeczy, tata uprawia sport, ale tata też czyta!” – mówi jeden z ambasadorów kampanii, żużlowiec Bartosz Zmarzlik.
Tegorocznej odsłonie kampanii #TataTeżCzyta towarzyszy spot promujący ideę wspólnego czytania z udziałem Wojciecha i Marcina Mannów. Reżyserem filmu jest Tadeusz Śliwa, a za zdjęcia odpowiada Michał Sobociński. Spot będzie emitowany w wybranych stacjach telewizyjnych, w sieci kin Helios oraz w mediach cyfrowych i kanałach online.
„Dlaczego warto czytać? Odpowiedź na to pytanie mogłaby być bardzo długa. Najkrócej można powiedzieć, że czytać trzeba po to, żeby… gwałtownie nie zgłupieć. Czytanie jest dobre dla nas i dla naszych dzieci, bo rozwija, pomaga zrozumieć świat i łączy – dlatego warto czytać wspólnie. Ja czytałem dziecku i nauczyłem je czytać. Dziś się z tego cieszę” – komentuje Wojciech Mann.
„Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że czytający ojciec to skarb. Nauczył mnie czytać, ale co ważniejsze zbudował we mnie nawyk czytania, dzięki czemu obecność książek jest naturalna w moim życiu. A po co czytać? Przede wszystkim, żeby rozwijać wyobraźnię i po prostu się nie nudzić!” – dodał Marcin Mann.

Na planie spotu promującego tegoroczną kampanię (fot. Fundacja Powszechnego Czytania)
Cała inicjatywa ma mieć charakter inspiracyjny, organizatorzy chcą nie tylko szeroko zapraszać mężczyzn do czytania dzieciom, ale także wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia. Dlatego kampanii towarzyszy poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2025”, z którego można dowiedzieć się, dlaczego warto oraz jak i co czytać z dzieckiem. 75 tysięcy egzemplarzy publikacji w wersji papierowej trafi bezpłatnie do wybranych księgarń, bibliotek, szkół, przedszkoli i instytucji kultury w miastach partnerskich kampanii w całej Polsce. Poradnik będzie dystrybuowany również w zakładach karnych, aby osadzeni też mieli możliwość odkrywania zalet czytania sobie i dzieciom. Publikację w wersji online można ściągnąć bezpłatnie, klikając tutaj.
Okładka tegorocznego poradnika wskazuje na podobieństwo czytania jako aktywności do uprawiania sportu. To drugie jednoznacznie kojarzy się z dbaniem o zdrowie, dobrze spędzonym czasem, inicjatywą, którą rodzice – często ojcowie – podejmują w trosce o dzieci. Tymczasem – jak podkreślają organizatorzy kampanii – czytanie jest dla mózgu dokładnie tym, czym sport dla ciała. „Czas z książką powinien być traktowany jak codzienna aktywność wspierająca zdrowie i rozwój” – piszą.
Organizatorzy zapraszają wszystkich do aktywnego uczestnictwa w akcji #TataTeżCzyta. Jak podkreślają, zbliżają się symbolicznie trzy ważne daty: Dzień Matki (26 maja), Dzień Dziecka (1 czerwca) i Dzień Ojca (23 czerwca). „To idealny moment, by zacząć wspólny rytuał codziennego czytania – sięgnąć z dzieckiem po książkę, poświęcić mu uwagę, stworzyć przestrzeń do rozmowy i wzmacniać więź, która zostaje na całe życie” – zachęcają.
[am]
fot. główna: pressfoto/Freepik
Kategoria: newsy