banner ad

Czy Robert Ludlum został zamordowany?

22 grudnia 2011


Nowa biografia Roberta Ludluma stawia hipotezę, według której pisarz, twórca między innymi ?Tożsamości Bourne?a?, został zamordowany przez swoją drugą żonę.

Zdaniem Kennetha Kearnsa, autora biografii a zarazem siostrzeńca Ludluma, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zmarły w 2001 roku prozaik mógł zejść z tego świata przy pomocy Karen Dunn, swojej drugiej żony.

dom Ludlumów na Florydzie

W lutym 2001 dom pisarza na Florydzie z nieznanych przyczyn stanął w ogniu. Ludlum, który w 1994 roku przeszedł operację wszczepienia bajpasów, cierpiał także na osteoporozę, miał poważne problemy z poruszaniem się i nie był w stanie uciec płomieniom. Przybyli na miejsce strażacy zastali pisarza krzyczącego
w płomieniach na rozkładanym fotelu, a panią Dunn w kuchni. Druga żona, wg relacji strażaków, nie tylko nie podjęła się próby ugaszenia pożaru, ale nie chciała również współpracować z przybyłymi na miejsce strażakami. ?Pierdolcie się, właśnie przygotowuję sobie drinka? – miała do nich powiedzieć. Śledztwo wykazało, że znajdujące się w domu gaśnice nigdy nie zostały użyte.

To jednak nie koniec ?dziwnego? zachowania pani Dunn. Pomimo, że pisarz miał poważne poparzenia i cierpiał na skutek zatrucia dymem, kobieta odmówiła towarzyszenia mu do szpitala a potem ani razu nie odwiedziła w nim męża.

?Kilka tygodni po pożarze ? opowiada Kearns ? mój wujek opuścił szpital i wrócił do domu odpocząć. Być może nastąpiło to zbyt szybko ? odczuwał tak ekstremalny ból, że potrzebował morfiny.?

nowe oświadczenie woli Ludluma

Syn Ludluma z pierwszego małżeństwa powiedział zbierającemu materiały Kearnsowi o swoim przekonaniu, że do rozniecenia ognia użyto jakiegoś środka, natomiast córka pisarza określiła Dunn jako ?poszukiwaczkę złota? (ang. gold dogger – potoczne określenie kogoś, kto z wyrachowaniem bierze ślub wyłącznie dla pieniędzy). Na potwierdzenie, że żonę obchodził tylko majątek pisarza, Kearns przytacza historię pierścionka zaręczynowego, który kobieta wymieniła na większy i droższy, nie pytając nawet Ludluma o zgodę.

Co zaś najbardziej zastanawiające, na dwa tygodnie przez wspomnianym pożarem Ludlum sporządził nowe oświadczenie woli, w którym zapisał drugiej żonie w spadku ogromną część swojego majątku.

Trzydzieści dni po pożarze pisarz zmarł. Przyczyną zgonu miał być atak serca.

Kearns wraz z synem Ludluma zlecili śledztwo prywatnym detektywom. Sześciu byłych agentów FBI przeprowadziło rozmowy z wszystkimi osobami, w jakikolwiek sposób powiązanymi ze sprawą. Niestety syn Ludluma, który był zaangażowany w śledztwo związane ze śmiercią ojca, zniknął dwa lata temu a następnie został odnaleziony martwy w swoim domu. Karen, druga żona pisarza, jedyny świadek pożaru i hipotetyczna podejrzana zmarła w zeszłym roku. Jako przyczyna śmierci wpisano w aktach: ?samobójstwo?.

Chociaż szanse na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości wydają się mało prawdopodobne, siostrzeniec Ludluma wciąż jest w stałym kontakcie z przedstawicielami policji i koronerem. Jak sam mówi, ma zamiar „doprowadzić historię do końca”.

Na zdjęciu poniżej Robert Ludlum i jego druga żona, Karen:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy