Czy koronawirus pokrzyżuje plany budowy w Holandii parku tematycznego inspirowanego fabryką czekolady Willy’ego Wonki?

20 czerwca 2020


Holenderski producent słodyczy, firma Tony’s Chocolonely, planował wybudować w Zaandam, na obrzeżach Amsterdamu, fabrykę czekolady połączoną z parkiem rozrywki. Prace nad projektem, który przypomina czekoladowe imperium Willy’ego Wonki, zostały jednak wstrzymane z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Pomysłodawcy nie rezygnują jednak z planów.

Nietrudno dostrzec wyraźną inspirację książką Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”, chociaż do wejścia na teren Tony’s Chocolonely Chocolate Circus nie będzie potrzebny ani łut szczęścia, ani złoty bilet. We wstępnym szkicu przygotowanym przez pracownię SeARCH znalazły się hala magazynowa z czerwonej cegły, pawilon z kolejką górską i sama fabryka, a do kompletu biura, sklep z pamiątkami i restauracja.

Zwiedzający kompleks goście, wedle oświadczenia opublikowanego przez firmę jeszcze w 2018 roku, mają „dowiedzieć się wszystkiego na temat czekolady, problemów w branży cukierniczej i pomysłów Tony’s Chocolonely na ich rozwiązanie”. Cała inwestycja pochłonie 100 milionów euro, a przyszłą liczbę zwiedzających szacuje się na 500 tysięcy osób rocznie.

Niestety, kryzys gospodarczy i zdrowotny spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa pokrzyżował plany holenderskiej firmy. W liście przekazanym na ręce redaktorów „NL Times” prezes Tony’s Chocolonely, Henk Jan Beltman (który jeszcze niedawno żartował, że podwładni nazywają go „Henkie Wonka”), poinformował o wstrzymaniu pracy nad projektem w Zaandam.

„Trudno powiedzieć, kiedy znów wystartujemy, mamy nadzieję, że w ciągu roku. Prowadzimy rozmowy z inwestorem i zastanawiamy się nad innymi możliwymi lokacjami” ? napisał Beltman. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, park zostanie otwarty w 2023 lub 2024 roku. W międzyczasie producent słodyczy będzie nadal koncentrował się na swojej społecznej misji: „Czekolada bez niewolnictwa”. Tony’s Chocolonely szczyci się bowiem tym, że śledzi dokładnie cały łańcuch swoich dostaw i dba o to, by na każdym etapie pracownicy byli odpowiednio traktowani i wynagradzani. Obecnie firma wypuszcza na rynek około 70 milionów tabliczek czekolady rocznie.

Poniżej możecie zobaczyć materiał wideo prezentujący, jak ma wyglądać Tony’s Chocolonely Chocolate Circus:

[kch]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy