Czy J.K. Rowling wyzdrowiała z koronawirusa? Pisarka poleca specjalną technikę oddechową

7 kwietnia 2020


J.K. Rowling wyjawiła obserwującym ją na Twitterze fanom, że przez ostatnie dwa tygodnie miała „wszystkie symptomy” zakażenia koronawirusem. Wróciła jednak do zdrowia, a pomogła jej w tym pewna technika oddechowa, polecana przez lekarza z Queens Hospital w Essex.

Autorka bestsellerowej serii o Harrym Potterze nie ma stuprocentowej pewności, czy faktycznie chorowała na Covid-19, ponieważ jej nie przetestowano. Doświadczyła jednak objawów, które mogłyby o tym świadczyć.

W odpowiedzi na pełne troski pytania fanów Rowling zamieściła kolejny wpis, w którym podziękowała wszystkim i zapewniła, że czuje się już zupełnie zdrowa. „Chciałam podzielić się techniką, która jest polecana przez lekarzy, nic nie kosztuje, nie ma skutków ubocznych, za to może pomóc wam i waszym bliskim, tak jak pomogła mnie. Uważajcie wszyscy na siebie” ? dodała.

Nagranie autorstwa doktora Sarfaraza Munshiego z Queens Hospital polecił pisarce mąż, który również jest lekarzem. Na filmie specjalista prezentuje ćwiczenia oddechowe w obecności pielęgniarki, Sue Elliot, od której zresztą się tej techniki nauczył. Na początku podkreśla, że podczas aktywnej infekcji istotna jest dbałość o napełnianie powietrzem dolnej części płuc.

Technika polega na wzięciu pięciu głębokich oddechów, za każdym razem przytrzymując powietrze przez pięć sekund. Natomiast za szóstym razem należy wziąć wdech, a następnie wypuścić powietrze za pomocą mocnego kaszlnięcia (zasłaniając przy tym twarz). Wszystko to powtarzamy dwukrotnie.

Następnie należy położyć się na brzuchu, podpierając głowę poduszką, i oddychać swobodnie, biorąc nieco głębsze oddechy niż zazwyczaj, przez kolejne dziesięć minut. Leżenie na plecach nie jest wskazane w czasie infekcji, ponieważ utrudnia przepływ powietrza przez płuca, co może grozić dodatkowymi komplikacjami. Doktor podkreślił, że to właśnie przede wszystkim komplikacje oddechowe pogarszają stan osób cierpiących z powodu zakażenia koronawirusem.

Pod wpisem Rowling odezwała się z głosem poparcia czytelniczka, która przeszła przez obustronne zapalenie płuc i wówczas również zalecono jej podobne ćwiczenia.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, na ile taka praktyka okazałaby się pomocna w starciu z zakażeniem koronawirusem potwierdzonym pozytywnym wynikiem testów, ponieważ w przypadku J.K Rowling choroba to tylko jej osobiste przypuszczenie. Niemniej zdaniem doktora Munshiego można takie ćwiczenia oddechowe stosować również w ramach profilaktyki.

Poniżej możecie zobaczyć materiał wideo udostępniony przez J.K. Rowling (istnieje możliwość włączenia angielskich napisów):

[kch]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy