„Czuły narrator” Olgi Tokarczuk najlepiej sprzedającą się książką listopada

9 grudnia 2020

Najnowsza książka noblistki Olgi Tokarczuk, zbiór wykładów i esejów zatytułowany „Czuły narrator”, podbiła w listopadzie listy bestsellerów. Publikacja znalazła się na pierwszym miejscu sprzedaży zarówno w sieci Empik, jak i w zestawieniu Nielsen BookScan Polska.

„Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie) to pierwsza książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018. Autorka wyselekcjonowała dwanaście najważniejszych esejów i wykładów, które pozwalają zajrzeć za kulisy jej twórczości. Książka od razu po premierze zajęła pierwsze miejsce listopadowych rankingów, co może sugerować, że stanie się jednym z najczęściej znajdowanych prezentów pod choinką.

Co ciekawe, dalej oba zestawienia się różnią, choć wiele tytułów pojawia się zarówno na jednej, jak i na drugiej liście bestsellerów. W rankingu Nielsen BookScan drugie miejsce zajmuje mistrz thrillera Harlan Coben ze swoim „Chłopcem z lasu” (Wydawnictwo Albatros), a podium zamyka „Halny” Remigiusza Mroza (Wydawnictwo Filia), czyli szósty tom przygód komisarza Frosta. Z kolei czwarta pozycja należy do Katarzyno Nosowskiej i jej „Powrotu z Bambuko” (Wielka Litera). Tymczasem w Empiku to właśnie książka Nosowskiej, która od momentu premiery utrzymywała się na szczycie zestawienia, okupuje teraz drugie miejsce, natomiast Coben i Mróz muszą zadowolić się – odpowiednio – czwartym i piątym miejscem.

Różnica w pozycjach między listą Nielsen BookScan i Empiku może brać się częściowo z tego, że sieć salonów we współpracy z wydawnictwami aktywnie promuje wybrane tytuły podczas spotkań online. Listopadową rozmowę Agnieszki Szkuty z Katarzyną Nosowską obejrzało w mediach społecznościowych Empiku 87 tysięcy widzów. Duże zainteresowanie wywołał również Szczepan Twardoch – wywiad online z pisarzem śledziło 64 tysięcy osób, zaś nowe wydanie jego powieści „Król” z serialową okładką uplasowało się na siódmym miejscu najchętniej kupowanych książek. Tymczasem w Nielsen BookScan ta sama książka zajmuje siedemnastą pozycję.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przedświąteczne ożywienie jest w tym roku wyjątkowo duże. Dotyczy to również księgarni stacjonarnych. „Co jest dla branży książkowej może najważniejsze: nie widać spowolnienia wynikającego z ograniczania budżetów świątecznych. Firmy księgarskie dostarczające dane do panelu BookScan Polska, czyli Book Book, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki oraz taniaksiazka.pl zanotowały łącznie lepsze wyniki w listopadzie 2020 niż w listopadzie wyśmienitego przecież roku 2019” – mówi Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan.

Zaopatrując się w świąteczne prezenty, warto pamiętać też o tych najmniejszych, lokalnych księgarniach. Cały czas trwa akcja „Książka na telefon”. Wystarczy wybrać księgarnię z listy dostępnej tutaj i skontaktować się z nią mailowo (o dowolnej porze), telefonicznie lub przez media społecznościowe (w ciągu dnia). Wszystkie książnice biorące udział w tej inicjatywie realizują wysyłki na terenie całego kraju.

Poniżej możecie zapoznać się z listą bestsellerów Nielsen BookScan Polska:

Zestawienie najlepiej sprzedających się książek w Empiku:

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy