Czterdziesta powieść Johna Grishama rozgrywać się będzie w powojennej Ameryce

28 czerwca 2018


John Grisham zapowiada, że następna, czterdziesta już powieść w jego dorobku będzie znacznie różniła się od poprzednich. „Jest niepodobna do niczego, co napisałem wcześniej” ? zapewnia autor. Światowa premiera „The Reckoning”, bo o niej mowa, planowana jest na listopad 2018 roku.

Choć w fabule czterdziestej powieści Grishama znajdziemy elementy nieobce miłośnikom jego twórczości: będzie morderstwo, proces sądowy i położone w hrabstwie Ford fikcyjne miasteczko Clanton, gdzie osadzona była akcja „Czasu zabijania”, „Ostatniego sprawiedliwego” i „Czasu zapłaty”, to jednak książka odróżniać się będzie m.in. tonem historii i epoką, w której ma się rozgrywać.

„The Reckoning” skupia się na wydarzeniu mającym miejsce tuż po II wojnie światowej. Pete Banning był szanowanym obywatelem Clanton, bohaterem wojennym, patriarchą znaczącego rodu, farmerem, ojcem, sąsiadem i wiernym członkiem kościoła metodystów. A potem nastąpił pewien październikowy poranek 1946 roku. Pete wstał wcześnie, pojechał do miasta, wszedł do kościoła i bez mrugnięcia okiem zastrzelił wielebnego Dextera Bella. Jakby samo morderstwo nie było już wystarczająco szokujące, jeszcze bardziej zaskoczyła wszystkich jedyna wypowiedź Pete’a na temat tego, co zrobił. Szeryfowi, obrońcy, sędziemu, rodzinie i przyjaciołom, a także ludziom z Clanton oświadczył: „Nie mam nic do powiedzenia”. I tak morderstwo wielebnego Dextera Bella stało się najbardziej tajemniczą i niezapomnianą zbrodnią, jaka zdarzyła się kiedykolwiek w hrabstwie Ford. W swej powieści John Grisham opisuje historię niewyobrażalnego morderstwa, przedziwnego procesu, który następuje po nim, oraz głęboki i trwały wpływ, jaki cała sprawa wywarła na mieszkańców okolicy.

„Kiedy prawie trzydzieści lat temu wydałem 'Czas zabijania’, nigdy nie myślałem o tym, ile książek uda mi się napisać. Właściwie wciąż nie mam pojęcia. 'The Reckoning’ to numer czterdziesty i dla upamiętnienia tej okrągłej liczby zabieram czytelników do miejsca, w którym wszystko się zaczęło, do hrabstwa Ford w stanie Missisipi. Ta powieść jednak bardzo różni się od pozostałych, głównie dlatego, że rozgrywa się przed moim urodzeniem” ? komentuje Grisham. „Wiele lat temu usłyszałem o bezsensownym morderstwie w małym miasteczku. Jeden prominentny człowiek zabił drugiego i nigdy nie poznano motywu. Ta historia mnie urzekła, a ponieważ nie znam wszystkich faktów, zrobiłem to, co zwykle robią pisarze. Po prostu ukradłem ją i wypełniłem puste miejsca. Prawda jest taka, że nie jestem pewien, czy coś takiego kiedykolwiek się wydarzyło, ale świetnie się bawiłem fabularyzowaniem tego, co kiedyś usłyszałem. To historia była po prostu zbyt piękna, aby ją odrzucić”.

Światowa premiera „The Reckoning” zapowiedziana jest na 20 listopada 2018 roku. W naszym kraju będziemy mogli przeczytać ją w późniejszym terminie, ale polski wydawca książek Grishama szykuje już kolejną propozycję. Po „Barze Pod Kogutem”, który ukazał się 23 maja, w zapowiedziach pojawiła się powieść „Wyspa Camino”, wakacyjny kryminał rozgrywający się w świecie antykwariuszy. Dokładna data wydania książki nie jest jeszcze znana, ale nad przekładem pracuje już Jan Kraśko.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy