Czołg przykryty książkami. Instalacja artystyczna, która ma uzmysłowić, że tylko kultura może powstrzymać wojnę

26 kwietnia 2022

25 kwietnia Włosi obchodzili Święto Wyzwolenia, które upamiętnia zakończenie II wojny światowej i wyzwolenie kraju spod nazizmu i faszyzmu. Z tej okazji w Mediolanie przygotowano artystyczną instalację. Na Wielkim Dziedzińcu Pałacu Królewskiego stanął czołg, a następnie publiczność mogła obrzucić go książkami. Ma to symbolizować kulturowy sprzeciw wobec wojny.

Instalacja nosi nazwę „Solo la cultura può fermare la guerra” („Tylko kultura może powstrzymać wojnę”). Stworzyło ją małżeństwo artystów Lorenzo i Simona Perrone. Przedsięwzięcie miało wymiar partycypacyjny. Do ukończenia dzieła niezbędny był wkład publiczności. Od 23 do 25 kwietnia każdy zainteresowany udziałem w projekcie mógł przyjść do Pałacu Królewskiego z własną książką, która była smarowana przez artystów gipsową substancją. Następnie można było rzucić książką w wóz bojowy lub położyć ją na nim. Białe woluminy miały go pokryć, a tym samym symbolicznie unieszkodliwić.

Twórcy projektu, artyści Lorenzo i Simona Perrone.

Wszyscy wspierający pokój mogli tym prostym gestem przeciwstawić się wojnie, którą ucieleśnia czołg. Instalacja ma ukazywać kontrast między wyobrażoną przez białe księgi uniwersalną wartością edukacji i niestosowania przemocy, a uciskiem i zniszczeniem. Woluminy zostały wybielone z pomocą mieszanki wykonanej z wody, kleju i gipsu. Metodę tę Lorenzo i Simona Perrone stosują od ponad dwudziestu lat w swoim projekcie LibriBianchi (z wł. „Białe księgi”), uzyskując w ten sposób przejście od semantycznego wymiaru tekstu i czytania do archetypicznego symbolu kultury i wiedzy.

Na miejscu artyści wybielali książki przyniesione przez publiczność.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Urzędem Miasta Mediolan. „Kultura to świadomość: historii, otaczającego nas świata, najgłębszych ludzkich impulsów, potrzeby pokoju i piękna, (…) a także posługiwania się narzędziami, aby zmienić życie nasze i innych na lepsze. Książki zawierają to wszystko. Każdy wielki pisarz – włoski, rosyjski, ukraiński, amerykański, afgański… – przyczynił się i nadal to robi do wzbogacenia naszych sumień, abyśmy zaktywizowali to, co najlepsze w nas, na drodze do życia, którego celem jest pokonanie każdej wojny. Z tego powodu gmina Mediolan chciała wesprzeć i gościć instalację w Pałacu Królewskim, aby ludzie zastanowili się nad fundamentalnym wkładem kultury w zrozumienie i przezwyciężenie wszystkich konfliktów” – powiedział Tommaso Sacchi, radny Mediolanu ds. kultury.

[am]

Tematy: ,

Kategoria: newsy